KAMULAŞTIRMA SÜRECİNDEKİ ZEYTİNLİKLERE TEL ÖRGÜ TEPKİSİ

15 Eylül 2014 Pazartesi, 12:10

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne yapılacak üçüncü termik santral için, acele kamulaştırma sürecinde olan zeytinliklerin çevresine 2 metre yüksekliğinde tel örgü çekilmeye başlanmasına tepki gösterildi. Hukuki süreç devam ederken yapılanın yanlış olduğunu savunan çevreciler ve köylüler, Kaymakamlık ve belediyeden zeytinliklerin korunması için önlem almasını istedi.

Bakanlar Kurulu tarafından 10 Mayıs 2014 tarihinde alınan karar ile Soma’da binlerce metrekarelik alanda bulunan zeytinlik, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için kamulaştırıldı. Greenpeace’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yaptığı başvuru ile ‘acele kamulaştırma’ yöntemiyle kamulaştırıldığı belirtilen bu alanların zeytinlik olduğu ortaya çıkmış ve bunun hukuğa aykırı olduğu ileri sürülüp, kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bunun üzerine, Soma’ya yapılacak bu üçüncü üçüncü termik santralin kurulacağı Yırca Mahallesi ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde yaşayanlar zeytinliklerin kamulaştırılmasına, geçen 1 Eylül’de düzenledikleri eylem tepkilerini dile getirip, acele kamulaştırma sürecinin iptali için dava açtı.

Davaya rağmen Kolin Şirketler Grubu, zeytinliklerin çevresini iki metre yüksekliğinde tel örgü ile çevirdi. Zeytinliklerin bulunduğu Yırca Köyü sakinleri ve Greenpeace yetkilileri, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesi’ni durumdan haberdar edip, Kolin Şirketler Grubu’nun zeytinlik alanlara zarar vermesi olası eylemlerine karşı gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Dava sona ermeden ve acele kamulaştırma süreci tamamlanmadan şirketin zeytinliklerin çevresine tel örgü çekmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, “Yırca köylülerine, kamulaştırma süreci ile ilgili şu ana kadar usule ve hukuka uygun yazılı bir tebligat yapılmadı, süreç ile ilgili hukuka uygun bilgilendirmeler yapılmadı. Kamulaştırma sürecine karşı yasal itiraz süresi devam ediyor olmasının yanı sıra hukuki süreç başlatıldı. Zeytinliklerinin yerine termik santral kurulmasını istemeyen köylüler, kömür yüzünden yaşamlarından çalınmasını istemiyor. Köylüler, zeytin üretimini sürdürmekten yana’dedi.

Yırca köylüleri ve Greenpeace, vermekte oldukları hukuk mücadelesinden vazgeçirilmek istendiklerini belirtip, “Zeytinliklerin yok edilmemesi için mücadelemize var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir