Kahramanların Adı Hep Yaşayacak

18 Mart 2014 Salı, 18:28

MANİSA Belediyesi, Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nun yanında bulunan 3 bin metrekarelik alan üzerine inşa ettiği Kurtul Savaşı Kahramanları Anıtı’nın açılışı, törenle gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Anıtımızda Kurtuluş Savaşı yıllarında Manisa’da kahramanlıklara imza atmış Atalarımızın isim ve özgeçmişlerini konumlandırdık. Ayrıca adeta sürgün edilen heykel olarak kamuoyunda yer alan Saruhan Oteli’nin köşesinde kaderine terk edilmiş Atatürk heykelini de restore ederek bu anıtımızın yanında bulunan 40 metre uzunluğundaki Türk bayrağının yanına yerleştirdik” dedi.
Manisa Belediyesi’nin Manisa’da Kurtuluş Savaşı döneminde kahramanlık göstermiş kişilerin isimlerini yaşatmak amacıyla düzenlediği Kurtuluş Savaşı Kahramanları Anıtı, törenle açıldı. Açılış törenine Vali Abdurrahman Savaş, eşi Hafize Savaş, MHP Manisa Milletvekilleri Sümer Oral, Erkan Akçay, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşi Şeyda Ergün, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Mercan, Emniyet Müdürü Erhan Alkaya, Belediye Başkan Yardımcıları Tamer Çipiloğlu, Nursel Ustamehmetoğlu, Funda Solak, Taner İçöz, Serpil Çakır, Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, Gördes Belediye Başkan Adayı İbrahim Emre, belediye meclis üyesi adayları, kurum müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Vatanınıa sahip çıkın
Manisa Şehzadeler Mehteri’nin konseriyle renklenen açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kurtuluş Savaşı döneminde Manisa’da önemli hizmetler veren Parti Pehlivan’ın torunu Mehmet Baskak, bir konuşma yaptı. Baksak, kurtuluş kahramanlarının adının yaşatılması için ortaya konan hizmet nedeniyle Manisa Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür etti. Baskak’ın ardından Manisalı kahramanların isimlerinin bulunmasında emek veren Araştırmacı-Yazar Bedriye Aksakal söz aldı. Kuvayı Milliye ruhunun yaşatılması gerektiğini belirten Aksakal, gençlere vatana, millete, bayrağa ve Türkçe’ye sahip çıkmalarını öğütledi.
Yunan birliklerin kabusu efeler olmuştur
Daha sonra Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kürsüye davet edildi. Şan ve şerefle dolu Türk tarihinde önemli bir yeri ve anlamı olan Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümünde böylesine anlamlı bir eseri Manisa’ya kazandırmış olmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Ergün, “19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarihtir. Büyük Millet Meclisi’nin kurulup duruma el koyması, düzenli ordunun yeniden kurulması arasında 1 yıllık bir zaman vardır. İşte bu uzun zaman dilimi içinde Anadolu’da hiçbir güç yokken Ankara’ya varıp işi bitirmek için hazırlanan Yunan birliklerini Ege sahillerinde kıpırdamadan tutanlar efeler ve zeybekler olmuştur. Manisa, Akhisar, Kula, Kırkağaç, Demirci, Gördes, Sındırgı taraflarında, Bakırlı Saçlı Mustafa Efe, Kulalı Mehmet Efe, Halil Efe, Kabakçı Efe, Bakırlı Ahmet Çavuş gibi zeybekler, milli mücadelede yer almıştır” dedi.
Düşman karşısında balayı
Gördesli Makbule’nin adını Dış Mahalle’de yaşattıklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Kurtuluş Savaşı’nın en büyük kahramanlarından Gördesli Makbule, Halil Efe ile 1921 senesinde evlenmiş, birçokları gibi bu çift de balaylarını düşman karşısında geçirmişlerdir. Ülkesi için silaha sarılan genç karı-koca; kurdukları çete ile dağlara çıkarak; aylarca düşmanla çarpışmıştı. Çok zaman baskın yapan, bazen da baskına uğrayan Akıncı müfrezesi bir uğur ve kahramanlık sembolü gibi yanlarından ayrılmayan bu kadın kahramandan örnekler aldı. İşte bu adlarını yad ettiğimiz, rahmetle andığımız isimsiz kahramanları yaşatmak ve gelecek nesillerimize geçmişimizi, tarihimizi en iyi şekilde anlatmak için bu güzel eseri Manisa’mıza kazandıralım istedik. Gördesli Makbule’nin adını Dış Mahalle’de düzenlediğimiz parka verdik” diye konuştu.
Atalarımızı unutmadık
Manisa’nın Çanakkale Muharebesi’nde 2 bin 174 evladını şehit verdiğini hatırlatan Başkan Ergün, “Anadolu’da en çok şehit veren beşinci il Manisa’ya, gelecek nesillere aktarılacak kıymetli eserler arasında yer alacığına gönülden inandığımız Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nu kazandırdık. Manevi açıdan bizleri mutlu eden bu güzel eserimizin yanındaki alana Kurtuluş Savaşı Kahramanları Anıtı’nı kazandırdık. ‘Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur’ sözünden hareketle, gençlerimize ve çocuklarımıza geçmişimizi en iyi şekilde anlatmayı kendimize görev edindik. Tarihe saygı projemiz kapsamında, tarihi mekânları gün yüzüne çıkarırken, vatan topraklarını korumak için gözünü kırpmadan canını, malını, kanını veren yiğit atalarımızı da unutmadık” dedi.
72 kahramanın ismi ölümsüzleşti
Kazandırılan eserle ilgili davetlileri bilgilendiren Başkan Ergün, şunları söyledi: “Birazdan açılışını yapacağımız anıtımızda Kurtuluş Savaşı yıllarında Manisa’da kahramanlıklara imza atmış Atalarımızın isim ve özgeçmişlerini konumlandırdık. Ayrıca adeta sürgün edilen heykel olarak kamuoyunda yer alan Saruhan Oteli’nin köşesinde kaderine terk edilmiş Atatürk heykelini de restore ederek bu anıtımızın yanında bulunan 40 metre uzunluğundaki Türk bayrağının yanına yerleştirdik. 3000 metrekarelik alanı kapsayan bu projenin ihale bedeli 347 Bin TL + KDV’dir. Burada 72 şehit atamızın isimlerini göreceksiniz. Bu vesile ile bir kez daha onları şükranla, minnetle, rahmetle anıyoruz.”
Gelecek nesillere vatan ve bayrak sevgisini taşıyacak
Anıtın Manisa’ya hayırlı olmasını dileyen Başkan Ergün, “Şehitlerimize, vatan için can veren ve fedakârlıkta bulunan kahramanlarımıza; onları devamlı yâd ederek şükran borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebileceğimizi düşünüyoruz. Bu anıtlar gelecek nesillerimize vatan ve bayrak sevgisini taşıyacaktır. Müftü Alim Efendi’den Kırkağaçlı Keçeci Hafız Emin Bey’e, Karaosmanoğlu Osman Bey’den Koldereli Sarı Mehmet Efe’ye kadar Manisa Merkez ve ilçelerimizden bu güzel vatan uğruna mücadele eden kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, anıtın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Başkan Ergün’e tebrik ve teşekkür
Konuşmaların ardından anıtın açılışını Belediye Başkanı Cengiz Ergün, protokol üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi. Açılışın ardından anıta yazılacak isimlerin bulunmasında emek veren Mehmet Güzgülü, Bedriye Aksakal, Hakkı Avan, Tezcan Karadanışman ve Hüseyin Erkenci’ye plaketleri takdim edildi. Kazandırılan eser nedeniyle açılış töreninde bulunan protokol üyeleri ve vatandaşlar, Başkan Ergün’ü tebrik etti. Başkan Ergün, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenleri de geri çevirmedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.