KADINLAR TOPLUMUNUN MİMARLARIDIR

07 Mart 2014 Cuma, 13:24

MHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kadınları toplumu şekillendiren mimarlar olarak değerlendiren Çöllü, “Kadınlar toplum mimarları, bireyin ilk öğretmenidir. Türk Milleti’nin köklü geçmişinde de Orta Asya’dan günümüze Türk kadınının töresini, geleneklerini yaşatması ve yeni nesilleri yetiştirmesindeki fedakârlığının ön plana çıkmaktadır. Bizi diğer milletlerden ayıran en önemli özellikte kadınlarımızın niteliğidir” diye konuştu.
MHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Cem Çöllü, her yıl 8 Mart’da kutlanan Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında Türk Kadınının Türk Milleti’nin var olmasında önemli rol oynağını belirterek kadınların toplum mimarları olduğunu söyledi. Günümüzde özellikle kadınlara yönelik şiddet olayları gibi kadın sorunlarının göz ardı edildiğini söyleyen Çöllü, yerel yönetimlerin kadınlara yönelik eğitim programlarına daha çok önem vermesi gerektiğini de savundu. Çöllü mesajında şöyle devam etti; “ Her yıl dünya kadınlar günü olarak kutlanan 8 Mart, aslında kadınların emeğinin savunulduğu ve emeğinin hak ettiği karşılığı bulması için evrensel bir mesaj olarak değerlendirilmelidir. Kutsal kitabımızda bile kadınların bizlere birer emanet olduğu ve onları koruyup kollamamız gerektiği emredilmiştir. Günümüzde maalesef bazı toplumlarda kadınlar hala hak ettikleri değeri görememektedir. Kadınlara gösterilen önem olarak Türk toplumu diğer toplumlardan kat kat öndedir. Bunun başlıca sebeplerine bakacak olursak öncelikle yüce dinimiz İslam’ın bize emirlerinin yanı sıra Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına vermiş olduğu seçme seçilme hakkıdır. Kadınların toplumda bireysel olarak önem kazanması bu gelişmelerden sonra olmuş, ekonomiye katkısı da artmıştır. Yıllardan beridir bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten çalışma hayatına kadar hayatın her alanında kadınların büyük çaba ve başarılarına şahit olunmuştur. Kadın elinin değdiği her yerde bir güzellik, göz nurunun düştüğü ve emeğinin geçtiği her noktada bir derinlik bulunmaktadır. Nitekim kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir yeri olması gerekir ve bunun artmasında da herkese büyük görevler düşmektedir. Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu ortadadır. Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir önemi olan ve sevgiyi, nezaketi, inceliği öğreten yine onlardır.”
KADIN EĞİTİM PROGRAMLARI ARTACAK
Şehzadeler Belediyesi’nde kadınlara yönelik eğitim programlarının artacağını da söyleyen Cem Çöllü, beldelerde ve mahallelerde kadın danışma merkezleri kurulacağını da söyledi. Çöllü, “Kadınlarımızın sağlıklı nesiller yetiştirmesi için ihtiyaç duydukları eğitimleri alabilmeleri için yerel yönetimler olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Şehzadeler Belediyesi’nde göreve gelir gelmez ilk olarak kadınlara yönelim destekleme programlarını uygulamaya koyarak sağlıklı gelecek nesiller yetişmesine katkı sağlayacağız. Bu kapsamda özelikle meslek edindirme ve ekonomiye katkı sağlamaları için mesleki programları arttırarak kadınlarımızın topluma katkısını arttırmak bizim öncelikli hedefimiz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir