Kabakların altında yorgunluk atıyor

18 Ağustos 2015 Salı, 17:09

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi Ayan Mahallesi’nde yaşayan 76 yaşındaki Şaban Tosun, evinin bahçesinde yetiştirdiği, uzunluğu 120 santimetreyi bulan yılan kabaklarıyla ilgi odağı oldu.

Sarıgöl Ayan Mahallesi 4 Eylül Caddesi’nde oturan Şaban Tosun, farklı sebzeler yetiştirdiği evinin bahçesindeki yılan kabaklarına gözü gibi bakıyor. Asmaların arasından sarkan kabaklarının altında oturarak günün yorgunluğunu attığını söyleyen Tosun, “Özellikle eskilerden kalma yerli börülce, domates ve yılan kabağı tohumlarını her yıl ekiyoruz. Çardakta çeşitli üzüm türleri var. Bunların arasından yılan kabakları aşağıya sarkınca görünümü çok hoş oluyor. Altında oturunca günün yorgunluğunu üzerimden atıyorum” dedi.

Kabakların uzunluğunun 120 santimetreyi bulduğunu ve görenlerin ilk etapta ürperdiğini belirten Şaban Tosun “Yılan kabağı yörede yok gibi, ben her yıl yetiştiriyorum. Süs olarak değerlendirildiği gibi, ucundan kesildiğinde dolması da yapılıyor. Kesilen bölüm kendiliğinden kabuk bağlar ve ileriki günlerde tekrar uzar” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir