İZMİR VE MANİSA’NIN SUYU ONLARDAN SORULUYOR

17 Ocak 2015 Cumartesi, 16:39

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesindeki ‘nitrat kirliliği mobil analiz aracı’ ile İzmir ve Manisa’daki suların kirlilik dereceleri ölçülüyor.
Biri Manisa’da olmak üzere tüm Türkiye’de 20 adet olan mobil araçla, İzmir ile Manisa’daki yüzey ve yeraltı sularının nitrat, nitrit, fosfor, fosfat, toplam azot, oksijen gibi oranlarına bakılarak, suların kirlenme dereceleri ölçülüyor. Biri şoför ikisi teknik personel olmak üzere 3 kişinin görev aldığı mobil araç sayesinde Manisa’da 50, İzmir’de 47 nokta olmak üzere toplam 97 noktadan alınan suların her ay düzenli analizleri yapılıyor. Yoğun tarım alanlarında yapılan bilinçsiz ve aşırı gübrelemeden kaynaklanan nitrat kirliliğinin tespiti ve önlenmesi amacıyla çıkarılan, ‘AB Nitrat Direktifi ve Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği’ çerçevesinde yapılan izleme çalışmaları, Manisa’da hız kesmeden devam ediyor.
2014 yılının ilk 6 ayında Çanakkale, Uşak, Kütahya ve Manisa’dan, 2014 yılının 6’ncı ayından itibaren ise sadece Manisa ve İzmir illerinde bulunan noktalardan her ay düzenli olarak alınan su numuneleri, yerinde analiz ediliyor ve bulunan değerler Bakanlığın Nitrat Bilgi Sistemi’ne (NİBİS) işleniyor.

“İKİ BİN 49 ANALİZ YAPILDI”
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 2014 yılında toplam 2 bin 49 analiz yaptıklarını söyledi.
Bakanlık tarafından yapılan bir proje kapsamında Avrupa Birliği’nden alınan yüzde 50 hibe destekli mobil laboratuvar araçlarından kentte 1 tane bulunduğunu anlatan Çebi, şöyle konuştu: “İlimize gönderilen bu araç sayesinde 2014 yılının 6’ncı ayına kadar Çanakkale, Balıkesir, Uşak, Kütahya ve ilimizde bulunan toplam 138 noktada su numunesi alınarak, yer üstü ve yeraltı sularının nitrat, nitrit, fosfor, fosfat, toplam azot, oksijen gibi oranlarına bakılarak, kirlenme derecelerini ölçüyoruz. Bunları her ay düzenli yapıyoruz. Geçen yıl itibari ile 2014 yılının 6’ncı ayına kadar bizim sorumluluğumuz altında bulunan bu illerimizde su takibi yapıyorduk. 138 istasyonda toplam 676 su numunesi alarak analiz yaptık. Ancak 2014 yılının 6’ncı ayından itibaren görev değişikliği yaparak bu illeri bıraktık. Onun yerine İzmir bölgesini aldık.”
İzmir bölgesinde 47, Manisa’da 50 noktadan su numunesi alarak analizleri yaptıklarını anlatan Çebi, şunları söyledi: “Geçen yıl 6’ncı aydan itibaren de İzmir ve Manisa illerinde toplam bin 473 su numunesi alarak analizleri tamamladık. Bu yıl da İzmir ve Manisa bölgelerinde değişim göstermekle beraber, toplam 100 noktadan yeraltı ve yer üstü suların takibini yapıyoruz. Bazen de çeşmelerimizden su numunesi alarak bunların takibini yapıyoruz. 2014 yılında toplam 2 bin 49 analiz yaptık.”

“BAKANLIK TAKİBİNİ YAPIYOR”
Yapılan analizlerin takibini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiğini aktaran Çebi, şunları söyledi:
“Su numuneleri, uygun bir nokta belirlenerek analizleri yapılıyor. Bunların kritik norm değerli var. Bu, kritik değerler üzerinde olduğu zaman alınan numunelerde parametre var anlamına geliyor. Biz tüm analizlerimizi raporlar halinde bakanlığa gönderiyoruz. Bakanlık takip ediyor.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir