İZMİR-İSTANBUL YOLU 45 SAAT SONRA AÇILDI

01 Ocak 2015 Perşembe, 16:59

KAR yağışı nenediyle geçen salı günü saat 15.00 sıralarında Akhisar ile Balıkesir arasında kapanan İzmir- İstanbul karayolu, tam 45 saat sonra açıldı. Yılbaşını araçlarının içinde çok zor şartlarda geçiren sürücüler, Balıkesir ve İzmir yönüne doğru hareket etmeye başladı.

Yeni yıl öncesinde, hava sıcaklığının düşmesi, kar yağışını da beraberinde getirdi. İzmir- İstanbul karayolu da yoğun kar yağışı nedeniyle 30 Aralık salı günü saat 15.00 sıralarında trafiğe kapandı. Ayrıca Balıkesir- İzmir karayolunun 30’uncu kilometresinde bulunan Çanakçı mevkisinde yoğun kar yağışı ve TIR kazası yüzden ulaşım sağlanamadı. Karayolları ekipleri kar esaretine hazırlıksız yakalandı.

4500 KİŞİYE KIZILAY’DAN GIDA YARDIMI

Yolun kapalı olması nedeniyle tarafikte araçlar ilçe girişlerinde bekletilip yol güzargahlarındaki akaryakıt istasyonlarına sığınmak zorunda kaldı. Türk Kızılayı Manisa Şubesi, Kızılay Ege Bölge Afet Merkezi’yle birlikte yolun Kırkağaç ilçesi Gelenbe Mevkisi’nde, kumanya dağıttı. İki günde 4 bin 500 kişiye Kızılay tarafından poğaça, sandviç, çay, ayran, su gibi gıda maddeleri yardımı yapıldı.

Manisa ve Balıkesir Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ekipleri de yolda kalanların zincir takmalarını sağlamak ve kayan araçların kaldırılması için seferber oldu. Karayolları ve belediye ekipleri de karla kaplı yollarda küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Çalışmalar sürerken İstanbul yönünden gelen araçlar Edremit, Ayvalık üzerinden İzmir’e yönlendirilirken; İzmir yönünden gelen araçlar ise Kırkağaç, Soma, Savaştepe üzerinden İstanbul’a yönlendirildi. Sürdürülen çalışmalar ve kar yağışının etkisini kaybetmesi üzerine, kapanan yol 45 saat sonra tekrar trafiğe açıldı. Yılbaşını araçlarının içinde çok zor şartlarda geçiren sürücüler, bugün öğle saatlerinde Balıkesir ve İzmir yönüne doğru hareket etmeye başladı.

KORNALI TEPKİ

İzmir- İstanbul karayolu üzerindeki Balıkesir bölgesinde, 45 saat süren kar esaretinin son bulmasıyla, iki gündür yolda yardım bekleyen sürücüler de rahat bir nefes aldı. Gelenbe kesiminde, karayolları ekiplerinin yolun tek şeridini trafiğe açmasıyla kilometrelerce uzunluğundaki araç kuyrukları da, yavaş yavaş erimeye başladı.

Saatlerce  kurtarılmayı bekleyip yılbaşını mahsur kaldıkları yolda araçlarında geçiren sürücüler, bu kadar karda, Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul ile üçüncü büyük kenti İzmir’i birbirine bağlayan ana yolun kapanmasını, hiçbir şekilde anlayamadıklarını söyledi. Sürücüler, yol kenarında çekim yapan kameramanları görünce yetkililere tepkilerini araçlarının kornalarını çalarak gösterdi.

Bunun yanı sıra, kardan dolayı yolda kalan bazı sürücülerin de, araçlarını yol kenarında terk edip bölgeden ayrıldıkları ortaya çıktı. Kar altında kalan bu araçlar da, yoldaki yoğunluğun azalmasının ardından çekilecek. Tek şeridi açılan yoldaki çalışmaların da aralıksız olarak sürdüğü gözlendi.

Bu arada yolda kuyrukta bekleyen sürücülerden Sedat Turgut, “Bu devirde nasıl olur? Yollar yapılıyor ama üzerine yağan karı açamıyorsun. Böyle olur mu? İnsanlar günlerdir buralarda mahsur kaldı” dedi. Menderes Açar ise “Yıllardır araç kullanıyorum. Bir metre kar yağan yerler var. Oralarda hiçbir şey olmuyor ama burada bu kadar kar yağdı hayat durdu. Bunun önlemleri alınamaz mıydı? Ben yolda bekledim, geri döndüm. Şimdi aynı yolu tekrar gidiyorum. Bu nasıl olur neyin kafası anlamadım” dedi.

izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto1 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto2 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto5 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto6 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto7 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto8 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto9 izmir-istanbul-yolu-45-saat-sonra-acildi-2-_9222_dhaphoto10

Yorum

  1. oğuz açıkdil

    1 Ocak 2015 at 22:07

    her ehliyeti olan zincir takmasını bilmeyenler yola çıktıkları gibi tır lar da yüklü vaziyette zincir takmadan gidiyorlar tır sürücüsü aracın yolda kalacağını anlayınca tır’ın kafasını yola çevirip yolu kasten kapatıyor oda biliyor ki kendisini kurtarmadıkları müddetçe yol açılmayacak dikkat edin çoğu tır sürücüsü böyle yapar ve yollar kapanır

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir