İYİ Partili Eryılmaz, orman yangınlarına karşı uyardı

30 Temmuz 2021 Cuma, 12:13

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Eryılmaz, Manisa dahil 8 ilde yaşanan orman yangınları ardından, vatandaşları orman yangınlarına karşı uyardı. Ülkemizde yaşanan orman yangınlarında ‘kasıt’ olduğuna işaret eden Eryılmaz, “Ormanlara cam ve cam kırıkları atmamalıyız, ormanda ateş yakmamalı ve sigara izmaritleri atılmamalıdır, yangına hassas bölgedeki vatandaşlarımız bu konuda eğitilmeli” diye konuştu.
İYİ Parti Manisa İl Başkanı Eryılmaz, Manisa dahil 8 ilde yaşanan orman yangınları ardından, açıklama yaptı. Açıklamasında vatandaşlara uyarıda bulunan Eryılmaz, Türkiye’de çıkan yangınların başlıca sebeplerinin tarım, turizm, maden ve inşaat sektörleri olduğuna dikkat çekti. Son yaşanan orman yangınlarının zamanlanmasında ‘kasıt’ olduğuna işaret eden Eryılmaz, “Anız yakmalardan kaynaklı devasa tarım arazilerini kaplayan yangınlar ormanlık alanlara da yayılmakta, toprakta yaşayan onlarca canlı ve mikroorganizma yok olmaktadır. Turizm sektörü de rant mekanı olarak belirledikleri birçok orman alanını gerek yasal düzenlemelerle, gerekse de yakmak yoluyla, orman vasfından çıkarıp turizm alanına çevirmektedir. Madencilik yapılacak alanlarda da geniş ormanlık alanlar madencilere üç kuruşa tahsis edilmekte ve büyük ormanlık alanlar göz göre göre kesilmekte ve ekosistem tahrip edilmektedir” diye konuştu.
Eryılmaz, şöyle devam etti: “Ormanlara cam ve cam kırıkları atmamalıyız, ormanda ateş yakmamalı ve sigara izmaritleri atılmamalıdır, yangına hassas bölgedeki vatandaşlarımız bu konuda eğitilmeli, ormanların içinden geçen elektrik hatları sürekli kontrol edilmeli, dallara sürünen ve yangın riski oluşturan teller onarılmalıdır. En önemlisi ise bir yangın çıktığında hemen alo 177 orman yangını ihbar hattını aramaktır. Çünkü orman sadece ağaçlarda ibaret değil. Ciğerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu hepimizin görevi.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir