İYİ Partili Akan: “Yunusemre Belediyesi ihaleleri neden canlı yayınlanmıyor?”

09 Temmuz 2021 Cuma, 17:05

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, ihalelerin şeffaf yapılması konusunda Yunusemre Belediyesi’ne çağrı yaptı. İYİ Partili Akan, “Yunusemre Belediyesi’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden beri yaptığı 21 ihale canlı bir şekilde yayınlanmadı. Son olarak Cumhurbaşkanı’nın AK Partili Belediye Başkanlarına yönelik, ‘İhaleleri canlı yayınlayın’ demecinden sonra yapılan 2 ihale de canlı bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmadı. Bizi dinlemiyorsunuz, bari Genel Başkanınız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinleyin ve halka hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını benimseyin” dedi.

Yunusemre Belediyesi’nin ihaleleri şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmamasını gündeme getiren İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’ye ve belediye yöneticilerine çağrıda bulundu.

“İHALE VE MECLİSLER KAMUOYUYLA ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMIYOR”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran tarihinde AK Partili Belediye Başkanlarına söylediği, “İhaleleri şeffaf gerçekleştirin, hatta canlı yayınlayın” sözünü hatırlatan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, “Ne yazık ki Yunusemre Belediye Meclisimiz çok uzun zamandır canlı bir şekilde yayınlanmıyor. Öte yandan belediyenin ihaleleri konusunda da halka bilgilendirici bir metin sunulmuyor ve ihale süreçleri ne meclis üyeleri olarak bizlerle, ne de kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran tarihinde yaptığı toplantıda AK Partili Belediye Başkanlarına bir çağrı yaparak, ‘Sosyal medya belediyeciliği, hizmet belediyeciliğinin yerini alamaz. İhaleleri mutlaka şeffaf gerçekleştirin, hatta canlı yayınlayın’ demişti.Yunusemre Belediye Meclisleri de, ihaleler de canlı yayınlanmıyor ve kamuoyuyla gerçekler paylaşılmıyor. Yunusemre Belediye Meclisi’nin canlı yayınlanması için İYİ Parti grubu olarak önerge verdik ancak hiçbir cevap alamadık. 31 Mart seçimlerinden bu yana olan ihaleler de canlı bir şekilde yayınlanmadı” dedi.

“AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANI ÇERÇİ GÜÇ ZEHİRLENMESİNE Mİ GİRDİ?”

İYİ Partili Akan son olarak şu ifadeleri kullandı, “31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana Kamu İhale Kurumu’nun EKAP sistemindeki 4734 sayılı kanun kapsamında yapılan ihale verilerine göre 2019 yılında 6, 2020 yılında 11, 2021 yılında ise 4 ihale yapıldı. Yine 2021 yılı 29 Haziran ve 5 Temmuz tarihlerinde iki farklı ihale ilanı yayınlanmış ve EKAP verilerine göre teklif değerlendirme süreci tamamlanmıştır. Bu süreçlerin hiçbirinde ihaleler canlı bir şekilde yayınlanmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran tarihinde AK Partili Belediye Başkanlarına yönelik ‘ihaleleri canlı yayınlayın’ talimatı, Yunusemre Belediyesi’nde karşılık görmedi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından sonraki 1 hafta ila 10 gün içerisinde yapılan iki ihale de canlı bir şekilde yayınlanmadı. AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Cumhurbaşkanının talimatını dinlemeyecek kadar büyük bir güç zehirlenmesine mi girdi? Buradan bir kez daha çağrı yapıyorum, İYİ Parti grubu olarak bu işin peşini bırakmayacağız. İhaleler ve Meclis Toplantıları canlı yayınlanana kadar her platformda bu konuyu dile getireceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, önümüzdeki yerel seçimlerin hemen ardından Yunusemre Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımız bitmeyen yol çalışmalarını, türlü yolsuzluk iddialarını konuşmak yerine kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılan ihaleleri ve meclisleri konuşacak. Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve belediye yöneticilerini bir kez daha halka hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını benimsemeye davet ediyorum”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir