İYİ Parti Yunusemre’den “kadınları koruyun” çağrısı

06 Ağustos 2021 Cuma, 16:43

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, ülkemizde yaşanan kadın cinayetleriyle ilgili açıklama yaptı. Başkan Akan, “Haksız tahrik indirimleri, hukukta yapılan kişiye özel çifte standartlar kadınların acımasızca katledilmesine neden oluyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerce acımasızca katledilen Azra Gülendam Aynaoğlu, Emine Gökkız, Damla Aycan cinayetleri ve yine acı haberi alınan, soruşturması devam eden Esra Hankulu’nun şüpheli ölümüyle ilgili açıklama yapan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, kadın cinayetlerinin durdurulması için bir an önce gerekli kanunların indirimsiz bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

“KADINLARIN HAYATTAN KOPARILMASINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

İYİ Parti Yunusemre Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Av. Nezahat Bölge Atak ve Başkan Danışmanı Av. Arife Yüksekdağ Altunay ile birlikte açıklama İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, “İYİ Parti Manisa Yunusemre Teşkilatı olarak ülkemizde yaşanan orman yangınlarını üzülerek takip etmekteyiz. Yaşanılan bu acının bir an önce son bulmasını ve yeşil bir gelecek temenni ediyoruz. Bu zor günlerde yüreğimiz kadın cinayetleri ile yanmaya devam ediyor. Her gün bir kadının acımasızca hayattan koparıldığını görüyoruz. Kadın katilleri bazen kravatla mahkemeye çıktıkları için, bazen sözde pişman oldukları için, bazen de arkalarında bir ‘dayıları’ olduğu için serbest bırakılıyor. Ülkemizde her gün kadınlar öldürülürken, siyasi çıkarlar uğruna kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılıyor. Bir kadının daha fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete uğramasına, ölüdürülmesine, hayattan koparılmasına tahammülümüz yok. Bir an önce kadınları koruyan yasalar iyileştirilmeli, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmeli ve faillere en ağır cezalar verilmelidir” dedi.

İYİ PARTİLİ KADIN AVUKATLAR, “DAVALARIN TAKİPÇİSİYİZ”

İYİ Parti Yunusemre Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Av. Nezahat Bölge Atak açıklamasında, “Partimizin temel amaçlarından biri de kadınların temel yaşam haklarının elinden alınmasını önlemektir. Bu nedenle kadın cinayetlerini gündeme getirmek görevimizdir. Geçtiğimiz günlerde acımasızca katledilen Azra Gülendam Aynaoğlu, Emine Gökkız, Damla Aycan ve yine acı haberi aldığımız Esra Hankulu’nun katillerinin, 2021 yılında Manisa’da öldürülen Kader Oktay, Sadriye Şen’in katillerinin TCK 81. ve 82. maddeleri uyarınca en üst sınırdan cezalandırılmasını ayrıca TCK 62. maddede yer alan takdiri indirim nedenleri, TCK 29. maddedeki haksız tahrik hükümleri uyarınca indirim yapılmadan ceza verilmesini talep ediyoruz. Bu davaların takipçisi olacağımızı taahhüt ediyoruz. Toplumda infial uyandıran, tasarlayarak kasten adam öldürme, kasten adam öldürme, cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı suçlarında cezaların caydırıcı olması ve bu cezalarda, takdiri indirim nedenlerinin uygulanmaması , suçluların İnfaz kanununda sıkça yapılan değişiklikler ile bu kanunlardan faydalanıp 3-5 yıl yatıp çıkmasını kabul etmiyoruz. STK’lar, Siyasi partiler, Meslek odalarının birlikte örgütlenmesi ve yasa koyucu olan TBMM’deki milletvekillerin desteği ile TCK, CMK, İnfaz Kanunlarında değişiklik yapılmasın istiyoruz. İYİ Parti Manisa Yunusemre Teşkilatı olarak başka kadınlarımız ölmesin diye kadına, çocuğa, insana karşı yapılan her türlü şiddetin önlenmesi, kadınların ve tüm insanların temel yaşam hakkının ellerinden alınmasını önlemek için hukuki ve insani olarak mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

İYİ Parti Yunusemre Başkan Danışmanı Av. Arife Yüksekdağ Altunay da son olarak şu ifadeleri kullandı, “T.C. Anayasası 10. maddesinde ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ denilmektedir. Devletin her kademesindeki yöneticilerin kadınları hiçbir ayrıma tabi sokmadan Anayasamız gereği eşit koşullarda kabul etmesi; Toplumda ise toplumsal cinsiyet ayrımcılığına yer verilmeyecek şekilde gerekli eğitimlerin verilerek toplumsal bilinç uyandırılmasını, 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Ailenin Korunması hakkında kanunun etkin ve zamanında uygulanmasını, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını bekliyoruz”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir