İŞTE MANİSA’NIN YÜKSELEN DEĞERİ!

08 Mayıs 2015 Cuma, 10:21

MANİSA’nın Kula İlçesi’ndeki leblebi üreticileri Avrupa Birliği ülkelerine ihracata başladı. Çorum leblebisine rakip olduklarını söyleyen Mustafa Yurttaş, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine satış yaptıklarını, leblebi yetiştirmekte zorlandıklarını belirtti.

Kula’da Avrupa standartlarına uygun olarak yaklaşık 2 bin 400 ton leblebi üretiliyor. Kula Leblebiciler Sitesi’nde faaliyet gösteren yaklaşık 30 leblebi üreticisinden, Salihli Sanayi ve Ticaret Odası üyesi Mustafa Yurttaş, leblebileri Yunanistan’ın bazı kentlerindeki marketler zinciri ve gıda imalatçılarına sattıklarını söyledi. 20 yıl önce İstanbul’da pazar bulamadıklarını belirten Yurttaş şöyle dedi:

“Leblebilerimiz kalitesiz diye müşteri bulamamıştık. Daha sonra Avrupa standartlarına uyarak üretime başladık. Şimdi leblebilerimizi paketleyip Yunanistan’da bulunan marketler zinciri ve gıda imalatçılarına satıyoruz. Artık dış pazarımız çok geniş. Leblebi yetiştiremiyoruz. Ortadoğu ülkeleri ve AB ülkeleri artık Kula leblebisi tüketiyor.”

İlçedeki istihdamın da bu sayede arttığını dile getiren Mustafa Yurttaş, tamamen ekolojik hiçbir ilaçlama yapılmadan ürettikleri nohutları, kınalama olarak bilinen kızartma işleminden geçirdiklerini kaydetti.

LEBLEBİ ÜRETİMİ

Nohut taş, toprak, çöp gibi artıklardan elenerek ayıklanır. Eleme işlemi yapıldıktan sonra, el eleği ile de nohut boylarına göre ayrılır. Tavlama denilen birinci kavurmadan sonra, sıcak olarak naylon olmayan çuvallara konularak 2 gün dinlendirilir. Bu sürede nohutlar birbirini pişirir. İkinci kavurma yapılarak yine çuvallarda iki gün daha bekletildikten sonra kuru bir yere serilen nohut, 15- 20 gün dinlendirmeye bırakılır. Birinci tavlamada yeterli şekilde kavrulmayan nohut, son kavrulmada bölünerek kırığı çok olur. Bu kırık nohut tekrar kavrularak kırık leblebi olarak satılır. Son tavlamada, bir teneke nohut alınarak üzerine bir miktar su serpilerek çuvala konulur. Nemlendirilmiş nohut çuvalda bir gün bekler ve üçüncü kez kavrulur. Bu kavurmada nohudun kabukları soyulur ve buna tek kavurma leblebi denilir. Bir veya iki gün sonra istek ve satışa göre bu leblebi yeniden kavrularak tam leblebi olur ve yenilecek kıvama gelir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.