İŞTE MANİSA’DA SAĞLIKTA ŞİDDETİN RAKAMSAL BOYUTU!

12 Mayıs 2015 Salı, 10:30

Manisa Kamu Hastanelerinde 2015 yılının ilk dört aylık verileri incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre sağlıkta şiddetin yarı yarıya azaldığı gözlemlendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Genel Sekreter Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz Manisa Kamu Hastanelerinin 2014 yılı ilk dört aylık verilerinde 44 şiddet olayından 12’sinin fiziksel şiddet ve 2015 yılının aynı döneminde bu rakamın 29 şiddet olayından 7’sinin fiziksel şiddet olduğunu belirterek Manisa kamu hastanelerinde şiddetin yarı yarıya düştüğünü açıkladı.

Türkiye’nin sağlık alanında özellikle son yıllarda yakaladığı başarıyı başka hiçbir ülkenin gösteremediğini ve sağlık sistemimizin birçok ileri ülkelerde örnek model olarak tartışıldığı belirtirken artık hastaların insanlık onuruna yakışır bir şekilde sağlık hizmeti gördüklerini ifade etti. Türkiye’de eskiden olduğu gibi hiç kimsenin sabahın beşinde kalkıp doktor sırası beklemediğini, ilacını istediği her eczaneden alabildiğini, özele gitmek zorunda kalmadığını fakat geçmişteki bu zorlu ve zaten kendi hasta olan sağlık sisteminin maalesef çabuk unutulduğunu hatta tüm imkanlara rağmen hastalarda gerek birbirlerine gerekse de sağlık çalışanlarına karşı zaman zaman tahammülsüzlüğün gelişebildiğine dikkat çekti.

Bu tahammülsüzlüğün kaynağını yanlış zaman yönetimi ve iletişim eksikliği olarak açıklayan Korkmaz, hastalara Hastane Randevu Sistemini kullanarak zaman israfı ve sıra stresinden kurtulmaları tavsiyesinde bulundu. Manisa’da son 2 yılda hastane randevu sistemini kullananların sayısının 200 binlerden 900 binlere ulaştığını ve bu rakamı arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.