İRANLILARIN GÜNDEMİNDE VESTEL’İN PATRONU VAR!

31 Mart 2016 Perşembe, 19:17

MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği, ‘İran’a Manisa’dan açılan kapı’ panelinde konuşan İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom, Zadboom, “İran ve Türkiye birlikte hareket etmeleri halinde dünyada büyük bir güç olabilirler. Tabii ki dünyanın büyük güçleri bizim yakınlaşmamızı istemeyecektir. Ortak yatırımlar yapmalıyız. Vestel Manisa’da üretim yapıyor. Nazif Zorlu da İran’da yatırım yapmak üzere bizimle görüşmelerini sürdürmektedir” dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından Manisalı sanayicilere İran’daki iş ve ticaret fırsatlarını anlatmak için panel düzenlendi. Manisa TSO binasında gerçekleştirilen ‘İran’a Manisa’dan açılan kapı’ isimli panele İran Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom, MTSO Başkanı Adnan Erbil, Manisalı işadamları ve Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri katıldı. Panelde konuşan MTSO Başkanı Adnan Erbil, işadamlarının İran’daki fırsatları iyi kullanması ve ticareti geliştirmesi gerektiğini söyledi.

İran Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom ise, İran’ın uzun yıllar ambargo altında yaşadığını belirterek, bu ambargonun kalkması ile ticari ilişkilerin daha da artacağını söyledi. Zadboom, “İran her zaman Türkiye’ye teşekkürü borç biliyor. Ambargo döneminde Türkiye’nin iyiliklerini unutmayarak ambargonun bitişi ile Türkiye’ye öncelik tanımamız şarttır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 10 milyar doların altına inmişti. 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması planlanıyor. 1-2 yıl içinde bu hedefe ulaşacağız” dedi.

İRAN’A DAVET ETTİ

İki ülke arasındaki ticari problemleri ortadan kaldırmak için çalışmaların sürdüğünü de dile getiren Zadboom, “İran’dan Türkiye’ye gönderilen tarımsal ürünlerde Türk tarafı indirim uyguluyor, Türkiye’den İran’a ihraç edilen sanayi ürünlerinde İran da indirim sağlıyor. Bizim nihai hedefimiz iki ülke arasındaki ticareti tamamen serbestleştirmektir. Genelde Türkiye’ye seyahat eden İranlılar; İstanbul, Antalya, İzmir gibi şehirleri biliyor. Ancak Türkiye’nin endüstriyel şehirlerine odaklanmalıyız. Manisa gibi yüksek potansiyele sahip bir ili tanımak istiyoruz. Gerek ticari anlamda gerekse üniversiteler arası işbirliği anlamında Manisa’yı İran’a, İran’ı da Manisa’ya taşıyalım. İran’ın büyük bir potansiyele sahip olduğunu seyahat yaptığınız takdirde öğreneceksiniz” diye konuştu.

Türkiye’den İran’a giden kişi sayısının çok az olduğunu savunan Zadboom, “İran ve Türkiye birlikte hareket etmeleri halinde dünyada büyük bir güç olabilirler. Tabii ki dünyanın büyük güçleri bizim yakınlaşmamızı istemeyecektir. Ortak yatırımlar yapmalıyız. Vestel Manisa’da üretim yapıyor. Nazif Zorlu da İran’da yatırım yapmak üzere bizimle görüşmelerini sürdürmektedir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir