“İnşaat sektöründe iflaslar yakın”

18 Nisan 2018 Çarşamba, 17:49

Konut kredisi faiz oranlarının artması ve senet ile konut alımına başlanılması üzerine konuşan Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı Özdemir, mevduat hesapları düzenlenmediği takdirde, büyük iflasların gerçekleşeceğini vurguladı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,30 ile son 8 buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla, inşaat firmaları yaşadıkları ekonomik krizin çözümü olarak, konutları senet ile satmaya başladılar. Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı İsa Özdemir, “iflasın eşiğinde” dediği inşaat sektörünün yaşadığı ekonomik krizin çözümünün, mevduat hesabı faizlerinin düşürülerek, mevduat hesaplarındaki paraların piyasaya sürülmesi olduğunu savundu.

Özdemir, “Son yıllarda inşaat sektöründeki ekonomik kriz ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının 1,30’a ulaşması, daire satışlarını olumsuz etkileyen bir durum değildi. 2000’li yıllarda, 1,80 faiz oranlarıyla vatandaşlarımız kredi alıyorlardı. Şu an inşaat sektöründeki ekonomik krizin esas sorunu, mevduat faizlerinin oldukça yüksek olması ve mevcut paranın dışarı çıkamamasıdır” diye konuştu. Mevduat hesabındaki 1 milyon TL’lik bir paranın aylık olarak 14 bin TL getirisi olduğuna dikkat çeken Özdemir, mevduat faizlerinin yüksek olmaması durumunda, kişilerin paralarını hesaplarında tutmak yerine, gayrimenkul yatırımı olarak değerlendireceğini vurguladı.

Özdemir, “Bir inşaat yapmaya karar verilince, önce arsa satın alınıyor. Sonra satın alınan arsaya nasıl bir inşaat yapılacağı, kaç katlı olacağı planlanıyor ve maliyet hesabı çıkartılıyor. Maliyet hesabına göre yatırımcı, ‘Şu kadara aldım, şu kadara yaptım, şu kadara da satarım’ diye düşünüyor. Fakat arsayı alınan günkü inşaat maliyeti ile inşaatın yapıldığı günkü maliyet aynı olmuyor” dedi. Gittikçe artan fiyatlardan dolayı müteahhitlerin maliyet hesabı yapamadıklarının altını çizen Özdemir, “Maliyet hesabını geçip, satışa geldiğimizde, müteahhitler arsanın ilk alındığı günkü düşük fiyat üzerinden gerçekleştirilen satışı ‘iyi’ olarak nitelendirecek konuma geldiler” şeklinde konuştu. “İnşaat sektörünün durumu oldukça ciddi ve sıkıntısı çok büyük. İflaslar yakındır” diyen Özdemir, inşaat sektöründe yaşanacak iflasların, birçok sektörü de iflasın eşiğine getireceğini vurguladı.

SENETLER BÜYÜK İFLASLARA VE İCRALARA NEDEN OLABİLİR!

İnşaat sektörünün konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle çözüm arayışı içerisine girdiğini ifade eden Özdemir, “İnşaat firmaları artık senetle satışı yönelmiş durumdalar. Konut ücretinin yüzde 30’unu nakit olarak aldıktan sonra, geri kalan ücreti için senet yapıyorlar” dedi. Senetli konut satışında ileride oldukça büyük sorunlarla karşılaşılabileceğinin altını çizen Özdemir, senetlerin ödenmemesi durumunda icra ve iflas durumlarının ortaya çıkacağını dile getirdi. Özdemir, “Çözüm senet yapmak değil, mevduat faizlerinin düşürülmesi ve bankaların topladığı paranın piyasaya çıkartılmasıdır” diye konuştu.

“DAİRE FİYATLARININ DÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

İnşaat sektöründeki ekonomik krizin yalnızca konut satışlarından ve faiz oranlarından kaynaklanmadığına dikkat çeken Özdemir, inşaatta kullanılan demir ve beton gibi hammaddelerin fiyatlarının yükselmesinin de inşaat maliyetlerini yükselttiğini belirtti. Özdemir, “Müteahhitler arsa bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Bir de üstüne inşaat maliyetleri yükselince, daire fiyatlarında da artış yaşanıyor” dedi. Ekonomik kriz yaşayan inşaat sektöründe daire fiyatlarının düşüş yaşayacağı düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Özdemir, daire fiyatlarında düşüş gerçekleşmesi için, imar alanlarının artması ve inşaat maliyetlerinin düşmesi gerektiğine vurgu yaptı. Özdemir, “Şu anda daire fiyatlarının düşmesi mümkün değil” şeklinde konuştu.

MANİSA’DA TAKAS SİSTEMİ İLE EV ALINIYOR

Manisa’da daire satışlarının ‘takas’ sistemi ile gerçekleştirilmesinde artış yaşandığını dile getiren Özdemir, “Vatandaşımız eski evini veriyor, onun yerine yeni bir ev alıyor. Manisa’da daire satışlarının büyük çoğunluğu şu anda nakit olarak değil, takas sistemiyle gerçekleştiriliyor” diye konuştu. Özdemir, Manisa’da kira fiyatlarının da yüksek olduğunu vurgulayarak, “Devletin tapu yardımında ve keri alırken yapılan dosya masrafında indirime gitmesi, alıcıyı da satıcıyı da çok etkilemez. Manisalıların, paralarını bankalarda tutmak yerine, yatırıma dönüştürmeleri ve ekonomiye kazandırmaları gerekiyor” diye konuştu.

 “İNSAN GÜCÜ MALİYETİ DÜŞTÜ, HAMMADDE MALİYETİ YÜKSELDİ”

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün, son yıllardaki en zor dönemlerini yaşadığını ifade eden Özdemir, “Sektör şu an darboğazda. İnşaat sektöründe çalışan kişi sayısı çok fazla fakat inşaat maliyetleri artarken, insan gücü artmıyor. Demirin fiyatında artış olurken, insan gücünün fiyatında artış olmuyor” dedi. Özdemir, “2-3 yıl önce inşaat daha fazlaydı, işçi bulmakta zorluk yaşanıyordu ve bu da işçi maliyetini yükseltiyordu. Fakat şu an inşaat azaldığı için, işçiler de çalışacak yer bulmakta zorlanıyorlar. Buldukları yerlerde de 2-3 yıl öncekinden çok daha düşük ücretlere çalışıyorlar” dedi. Özdemir, inşaat sektörünün, kendisine bağlı birçok sektörle birlikte ilerleyen bir lokomotif sektör olduğuna dikkat çekerek, inşaat sektöründeki yaşanan sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Sare Kurtulan

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir