İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikası Manisa’da açıldı 

12 Nisan 2019 Cuma, 12:57

İnci Holding ve Japon GS Yuasa ortaklığında kurulan otomotiv tedarik sanayinin önemli firmalarından İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikası Manisa Organize Sanayi Bölgesinde açıldı. Fabrikanın açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Manisa Valisi Ahmet Deniz, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima,İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, GS Yuasa Başkanı Osamu Murao, Japon ve Türk iş insanları ile çok sayıda davetli katıldı.

“Üretim kapasitesi 7 milyona çıkacak”
Törendeki konuşmasında yaptıkları yatırım hakkında bilgi veren İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik, fabrikanın endüstri 4.0 altyapısına sahip olduğunu ve enerji depolama sektörünün geleceğini tayin edeceğini vurguladı. İnci GS Yuasa’nın Türkiye’yi dünya liginde temsil edeceğini ifade eden Elbirlik, 3 yılda yüzde 53’lük bir büyüme yaşadıklarını aktararak, “Dünyanın enerji unvanına layık olmak için çalışıyoruz. Ürettiğimiz akülerin yüzde 60’ını dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç ediyoruz. 120 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz fabrikamızda yıllık 5 milyon olan akü üretim kapasitemizi 7 milyona çıkardık. Fabrikamız tam kapasite çalıştığında bölge istihdamına katkımız yüzde 25 artacak. Fabrikamızda ileri teknoloji start-stop araç aküleri ile otomotiv yan sanayi tedarikçileri için en yüksek kalite standartlarında yeni nesil aküler üretecek, sektörün geleceğine ışık tutacağız” dedi.

“6 kıtada 100’den fazla ülkeye ihraç”
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ise Türk ve Japon ortaklığının dördüncü yılında yeni bir fabrika açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bizi burada el ele, omuz omuza karşınıza getiren şeyin tecrübelerimiz ve değerlerimiz olduğuna inanıyorum. Hizmete giren yeni fabrika iki ülke arasında sürdürülebilir iş birliğinin kanıtıdır. Biz üretmeyi sevdik, Ege’de, Türkiye’de taş üstüne taş koymanın değerini bildik. Bu topraklardan kazanıp bu topraklara yatırım yapmayı görev edindik. Manisa’da üretilen akülerimizi, jantlarımızı dünyada 6 kıtada, 100’den fazla ülkeye ihraç etmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
GS Yuasa Başkanı Osamu Murao da Türkiye’de yeni bir yatırımı hayata geçirmekten gurur duyduklarını söyledi. Murao,” 4 yıldır Türk ortağımız İnci Holdingi ile yakın ilişki içinde sinerjiyle çalışıyoruz. Bu fabrika son teknolojiyle donatılmış örnek fabrikalardan biridir. İnovasyon ve büyüme felsefesiyle çalışanlarımızın yeteneklerini yanımıza alıp daha büyük başarılar elde edeceğiz” şeklinde konuştu.
Japon Büyükelçi Akio Miyajima ise Japonların Türkiye’de ileri teknoloji ile üretim yaptığını belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik birlikteliklerin büyük bir ivme kazandığını sözlerinde vurguladı.
Konuşmaların ardından Bakan Varank ve Türk-Japon ortaklar fabrikanın açılış kurdelesini kesti. Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ve GS Yuasa Başkanı Osamu daha sonra Bakank Varank ve beraberindekiler yeni fabrikayı gezdi.

Sizde yorum yapın..