İMAMLARIN RESMİ NİKAH İSTEĞİ!

20 Kasım 2014 Perşembe, 18:29
Diyanet-Sen Genel Başkanvekili Hacıbey Özkan, üyeleriyle Manisa’da gerçekleştirdiği istişare toplantısında, resmi nikah işlemlerinin muhtarlar gibi müftülere ve imamlara da verilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

Diyanet-Sen Genel Başkanvekili Hacıbey Özkan, Genel Başkan Yardımcıları Ali Bayır, Mehmet Ali Omurca ve Mehmet Ali Güldemir ile birlikte Manisa’da istişarelerde bulundu. Altınkuş Restaurant’ta gerçekleşen istişare toplantısına Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu ve bazı sendika başkanları katıldı. Diyanet-Sen Manisa Şube Başkanı Ahmet Özdemir, genel merkez yöneticilerle birlikte ilçeleri gezdiklerini kaydederek, üyelerin sorunları ve kazanımları ele aldıklarını söyledi.
“Ülke gündemini yönlendirmek istiyoruz”
Diyanet-Sen Genel Başkanvekili Hacıbey, imamlara rotasyon uygulamasıyla ilgili üyelerden çok sayıda şikayetin geldiğini vurgulayarak, “Kademeli olarak 8 yılını dolduran arkadaşlarımızın görev yerleri değiştiriliyor. Biz rotasyonun yukarıdan yayla, mera, köyden şehre doğru olmasını istiyoruz. Bir puanlama veya bir kriterin olmasından yanayız. Arkadaşlarımız köyden köye rotasyondan rahatsızlar. Bu rotasyon hiç kimseye bir ivme kazandırmıyor. Bilgisini artırmıyor, cemaatini çoğaltmıyor. Rotasyon konusunda hükümet ve Diyanet İşleri Başkanlığı’yla yaptığımız görüşmelerde bir sonuç alınamayınca konuyu mahkemeye taşıdık. Şuana kadar mahkemeden bir sonuç çıkmadı. İnşallah hayırlısıyla sonuçlanır” dedi. Ayrıca, Hacıbey Özkan, Manisa’da bu yıl 109 imamın rotasyona girdiğini söyledi.Resmi nikah işlemlerinin muhtarlar gibi müftülere, imamlara da verilmesi gerektiğini dile getiren Özkan, “Nikahı bir muhtar kıyabiliyorsa, bir gemi kaptanı kıyabiliyorsa bunu bir müftü de, yeri geldiğinde imam da kıyabilmelidir. Yani resmiyete dökebilmelidir. Diyanet İşleri Başkanımız da bize bu konuda destek veriyor” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir