İLKOKUL KORİDORUNDA TRAFİK SOKAĞI OLUŞTURULDU

26 Kasım 2014 Çarşamba, 11:43

MANİSA Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü; öğrencilerin trafik kurallarını daha etkin bir şekilde öğrenmesini sağlamak amacıyla Yunusemre İlçesi’ndeki iki ilkokulda ‘Trafik Sokağı’ oluşturdu. Okulların koridorları trafik levhaları, işaretleri ve tabelalarla donatılırken, miniklerin trafik kurallarını küçük yaşta öğrenmelerinin amaçlandığı belirtildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürlüğü Eğitim Bürosu, ilkokul çağındaki çocuklara trafik kurallarını öğretmek amacıyla çalışma başlattı. Yunusemre İlçesi’ndeki 23 Nisan İlkokulu ile Organize Sanayi Bölgesi İlkokulu’nda başlatılan pilot uygulamada; ‘Trafik Sokağı’ oluşturuldu. İki okulda 1’inci sınıf öğrencilerinin bulunduğu koridora trafik levhaları, işaretleri ve tabelaları konuldu.

Uygulama hakkında bilgi veren Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Büro Komiser Yardımcısı Atalay Çırpan, “Okullarımızda idareciler tarafından belirlenen koridorlara trafik kurallarının bulunduğu sticker ve çıkartmaları yere yapıştırdık. Bazı uyarıcı levhaları ise tavana astırarak özellikle 1. sınıf öğrencilerimizin dikkatine sunduk. Trafik sokağımızda ayrıca yaya geçidi bulunmaktadır. Trafik kurallarının bulunduğu stickerları öğrencilerimizin sek sek oynayabileceği şekilde yapıştırarak, onların bir taraftan da eğlenmelerini sağlıyoruz. Bir haftadır yaptığımız uygulamada öğrencilerimizin olumlu karşıladığını öğrendik” dedi. Komiser Yardımcısı Çırpan, iki pilot okuldan olumlu sonuç aldıklarını ve önümüzdeki haftalarda beş okula daha Trafik Sokağı yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Okullarında oluşturulan Trafik Sokağı’nın öğrencilere trafik eğitimi konusuna büyük destek sağladığını belirten 23 Nisan İlkokulu Müdürü Arif Oruç, “Hem görsel olarak, hem de eğlenerek trafik kurallarını öğreniyorlar. Böylece trafik kuralları akıllarında daha kalıcı yer bırakmış oluyor” diye konuştu.

ilkokul-koridorunda-trafik-sokagi-olusturuldu_9950_dhaphoto2 ilkokul-koridorunda-trafik-sokagi-olusturuldu_9950_dhaphoto3 ilkokul-koridorunda-trafik-sokagi-olusturuldu_9950_dhaphoto4 ilkokul-koridorunda-trafik-sokagi-olusturuldu_9950_dhaphoto5 (1)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir