İlçelerin Çöp Sorununa Ortak Çözüm

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:18

MANİSA Büyükşehir Belediye Meclisi, oybirliği ile karar alarak ilçelerin ortak kullanımında olacak Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi için ilk adımı attı. Tesis yapılacak alana yönelik kamulaştırmalar karara bağlanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de atılan bu adımın Manisa’ya hayırlı olmasını diledi. Salihli, Alaşehir, Sarıgöl, Kula, Selendi, Köprübaşı ve Gördes’i de içine alacak ortak çöp tesisinin önemine değinen Başkan Ergün, “Bu tesisler ilçelerimizin geleceğine yatırım olacaktır. Darısı diğer ilçelerimize” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı, Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve meclis üyeleri, toplantı öncesinde Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in Teras 2 Restoran’da düzenlediği iftar yemeğinde ağırlandı. Başkan Çelik, davetlerine icabet eden tüm meclis üyelerine teşekkür ederek, mübarek Ramazan Ayı’nda aynı sofrayı paylaşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. İftar yemeğinin ardından meclis toplantısına geçildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tüm Manisalı hemşerilerinin Ramazan ayını bir kez daha kutlayarak, tutulan oruçların ve kılınan namazların kabul edilmesi dileğinde bulundu. Gündem maddelerinin hazırlanmasının ardından gelen teklif maddesi ile 7 ilçeyi yakından ilgilendiren Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin yapımı konusunda ilk adımı atıldı. Tesisin yapımı için uygun bulunan Kula ilçe sınırlarındaki 645 bin metrekarelik alanda kamulaştırılmaların gerçekleştirilmesine yönelik teklif oy birliği ile kabul edildi. Bakanlıktan onayı beklenen Uzunburun Köyü Sarıçam Mevkii’nden sonra ilçelerin de yıllardır beklediği Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Salihli, Alaşehir, Sarıgöl, Kula, Selendi, Köprübaşı ve Gördes’i de içine alacak ortak çöp tesisinin yapılması acil olarak gündeme alınmıştır. Söz konusu tesis, Kula ilçesinde 645 bin metrekarelik alanı kapsayacak ve saydığım ilçelerin ortak kullanımında olacaktır. Daha önceden tesis yapımı için belirlenen 5 bölge, köy ve mahallelere yakınlığı dolayısıyla iptal edilerek yeni bir yer arayışına girilmişti. Şimdi söz konusu olan 645 bin metrekarelik alan da iki dağ arasında, yerleşim bölgelerinden uzak olmasından dolayı uygun bulunmuştur. Bu alanın kullanımı için de bazı kamulaştırmaların yapılması gerekiyor. Yaklaşık 322 Bin TL gibi bir bedel, kamulaştırma için önemli bir miktar değildir. Islak taban noktasında düşünüldüğünde 500 Bin TL gibi bir miktar söz konusu. O açıdan inşallah hızlı bir şekilde projelendirmesini gerçekleştiririz. Aylık askı süresini de yılbaşını geçirmeyecek şekilde gerçekleştirdiğimiz takdirde umuyorum ki ez az 1 yıl içerisinde bu tesisi ilçelerimizin kullanımına sunacağız” dedi.

Darısı Diğer İlçelere
Uzunburun Köyü Sarıçam Mevkii’nde yapılacak olan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Alanı Projesi’nin de bakanlık onayını beklediğini hatırlatan Başkan Ergün, “Yaklaşık 18 aylık çalışmamızın ardından önümüzdeki hafta içerisinde bakanlık onayının geleceğini düşünüyoruz. Onaya müteakip ihale süresi başlayacak. Bir yandan Uzunburun devam ederken diğer yandan ilçelerimize bu tesisi kazandıracak olmamızın kentimizin geleceği adına ümit verici bir gelişme olduğunu belirtmek isterim. En az 1 yılı kapsayacak olan çalışmaların bir an önce başlamasının avantaj olacağını düşünüyorum. ÇED raporları, bakanlık onayları derken süreç işliyor. Darısı Akhisar, Soma, Kırkağaç bölgesine diyelim. İnşallah ilçelerimiz de bu önemli yatırımlarla çok daha iyi noktalara gelecektir” dedi. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

İkinci Oturum Yarın
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından oturuma 10 Temmuz saat 18:30’da toplanmak üzere ara verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Alaşehir Belediye Meclis Üyesi Ömer Zeren’in meclise ikram ettiği üzümler için teşekkür ederken, toplantı öncesi meclis üyelerini iftarda ağırlayan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e de tekrar teşekkür etti. Başkan Ergün, yarın gerçekleştirilecek ikinci oturum sonrası Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak tüm meclis üyelerini düzenleyecekleri iftar yemeğine davet etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir