İkinci milli içeceğimiz üzüm suyu siparişlere yetişemiyor

08 Kasım 2017 Çarşamba, 14:46

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Manisa ziyaretinde ayrandan sonra milli içecek olarak ilan ettiği üzüm suyu siparişlerine yetişemediklerini söyledi. 30 bin adet üzüm suyu üretimi sağladıklarını belirten Ünal, hedeflerinin bu üretimi 50 bine çıkarmak olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa ziyaretinde gittiği Bağcılık Araştırma Enstitüsünde kendisine ikram edilen katkısız, yaş sıkımla üretilen doğan üzüm suyunu beğenerek, hayran kalmıştı. Bakan Fakıbaba’nın ikinci milli içecek ilan ettiği üzüm suyuna ilgi arttı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, pilot tesisinde tanıtım amacıyla ürettiği üzüm suyu miktarını artırmak zorunda kaldı. Siparişlere yetişemediklerini ifade eden Ünal, üretim yaptıkları 30 bin adet üzüm suyu miktarını 50 bine çıkardıklarını söyledi.

Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, üzüm suyunun yanında üzümün katma değerine artırmaya yönelik geleneksel ve alternatif ürünler üretme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ünal şöyle konuştu: “Bakanımız tattıktan sonra çok beğendi. Milli içecek ilan etmesiyle birlikte birçok yerden sipariş aldık.  Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün kısaltması olan ‘BAEM’ markası adı altında cam şişelerde piyasaya sürdüğümüz üzüm sularının 1 litresi 4 liradan, 200 cc’si ise 1.25 kuruştan satıyoruz. 1 kilo üzümden 800 cc civarında üzüm suyu elde ediyoruz. Randımanı yüksek bir ürün. Manisa için alternatif gelir kaynağı olabilir. Üzüm üreticisinin ürünü daha da değerlenebilir.  Üzüm daha da katma değer kazanabilir, ek bir gelir kapısı haline gelir.”Ayrıca Ünal, çalışmalarından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’dan takdir belgesi aldı.

 

Özel haber:Ersan Erdoğan 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir