HİÇ ÜZÜM KÖFTESİ YEDİNİZ Mİ?

22 Kasım 2014 Cumartesi, 11:47

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi ve çevresinde ‘Sultaniye’ cinsi üzümün şırası ve irmik karışımıyla yapılan bir tür tatlı olan ‘üzüm köftesi’ pazarlarda satışına başlandı.

Sarıgöl’de sultaniye üzümlerinden kadınlar tarafından evlerde yapılan ve özellikle kış ayları kuruyemişlerle birlikte tüketilen geleneksel lezzet üzüm köftesinin pazarlanmasına da başlandı. Köylülerden Fatma Zehra Boynika (41) Üzüm köftesini çocukluklarından beri bildiklerini belirtip, “Daha çok çocukların sevdiği bir lezzet. Misafirlere de özelikle uzun kış gecelerinde ikram ediyoruz. Üzüm köftesi tok tutar ve enerji verir. Kuru çerezle birlikte tüketildiğinde çok lezzetli olmaktadır. Üzüm köftesi evlerde ihtiyaç fazlası olduğunda pazarlarda satmaktayız. Normalde kilosu 25 lira ancak Sarıgöl üzüm diyarı olduğundan pazarlarda kilosunu 15 liradan veriyoruz” dedi. Boynika, üzüm şırası ve irmik karışımı ile hazırlanıp, pelte halindeyken önce güneşte ardından da serin ve gölge bir yerde kurumaya bırakılan üzüm köftesinin uzun süre bayatlamadan kaldığı için de tercih edildiğini söyledi.

Yorum

  1. şükran özel

    22 Kasım 2014 at 20:28

    lütfen zehra hanımın adresini verirmisiniz yıllardır aradığım bir tatlı hele cevizle yendiğinde tadı damağımda 60 yıldır gitmiyor…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir