HERKES MERAK EDİYORDU MANİSA’YA MÜLTECİ KAMPI YAPILMIYOR!

04 Nisan 2016 Pazartesi, 22:24

MANİSA İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, kente sığınmacı kampı kurulmayacağını belirterek, “Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Şuan için alınmış bir karar yok” dedi.

Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cengiz Yurdabekçi’nin Manisa’nın Akhisar İlçesi’ndeki eski TEKEL depolarının olduğu alana 5 bin kişilik sığınmacı kampı kurulacağını açıklaması kenti hareketlendirdi. Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı ise şu an için kente kamp kurulmasına yönelik bir karar alınmadığı açıkladı. Doğramacı, “Sadece bir düşünce jimnastiği var. Diyelim ki bir anda yüksek bir rakamla karşılaştınız, o anda böyle bir planlamamız yok diyemezsiniz. Bu düşünce sadece acil durumlar için gündeme gelmiş bir fikir jimnastiğidir. Sadece Manisa’da konuşulmamış, başka iller de gündeme gelmiş. Alınmış bir karar yoktur. Herhangi bir çalışma da yoktur. Manisa halkı bu konuda müsterih olsun” dedi. Türkiye’ye pazartesi günü itibariyle Avrupa’dan 400 sığınmacının geldiğini kaydeden Doğramacı, gelenlerin Ege Bölgesi dışındaki diğer illere gönderildiğini belirterek, turizm potansiyeli olan yerlerde mülteci kampı gibi düşüncelerin söz konusu olmadığını vurguladı.

‘MANİSA’YA MÜLTECİ ALIMI DURDURULDU’

Doğramacı, Manisa’ya Eylül ayından bu yana mülteci alımının olmadığını da açıkladı. Alımlar yapılırken şehrin dinamiklerinin göz önüne alındığına dikkat çeken Doğramacı, “Türkiye’de 62 tane uydu il var. Bu illerin sosyal gelişmişlik düzeyleri, mültecilere bakış açıları değerlendiriliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte gelen mültecilerin bu 62 uydu ile parça parça yerleştiriyoruz. Eylül ayından bu yana Mülteciler Yüksek Komiserliği Manisa’ya mülteci alımını durdurdu. Özel durumlar haricinde Manisa’ya giriş yok. Yaz aylarında Manisa’ya baya bir göç olmuştu. Sayıyı yükseltirsek sıkıntılar ortaya çıkabilir. Şuan için alım söz konusu değil” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir