HER ŞEY GEDİZ İÇİN!

29 Kasım 2014 Cumartesi, 15:02

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma (GEMA) Vakfı yönetimi ve gönüllü üyeleri, inceleme gezilerini bu kez Alaşehir ve Sarıgöl ilçeleri ile sürdürdü.

Alaşehir ve Sarıgöl inceleme gezisine Afşar Baraj Gölü ile başlayan Şener Kilimcigöldelioğlu Başkanlığındaki GEMA Vakfı heyeti, gezi kapsamında Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Alaşehir Belediye Başkanvekili Muammer İbişoğlu ve Alaşehir Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın’ı ziyaret ederek, Alaşehir Atık Su Arıtma Tesisi’nde de incelemelerde bulundu.

”Alaşehir Atık Su Arıtma Tesisi yatırım programına alındı”

GEMA Vakfı heyetini makamında kabul eden Alaşehir Belediye Başkanvekili Muammer İbişoğlu, Alaşehir’e yapılacak yeni atık su arıtma tesisi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”Alaşehir Belediyesi tarafından 1986 yılında yapımına başlanan ve 1989 yılında hizmete sunulan Arıtma Tesisleri günümüz koşullarına göre yetersiz kalmaktadır. Gediz Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında ileriye yönelik olarak yeni bir atık su arıtma tesisini faaliyete geçirmek için çalışmalar başlattık. Manisa Büyükşehir olunca proje Manisa Su Kanalizasyon Müdürlüğü’ne devredildi. Maliyet tutarı yaklaşık 30 Milyon TL olan 200 Bin eşdeğer nüfusa hizmet verecek Atık Su Arıtma Tesisi projesi Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılı yatırım programına alındı.”dedi.

Yeni Belediye Hizmet Binası’nda GEMA Vakfı üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk ise şunları söyledi; ”Hepimiz çevre konusunda duyarlı olmak zorundayız.  Atık su arıtma tesisleri özellikle ilçe belediyeleri için büyük maliyetli yatırımlardır. Arıtma tesisini yapılması bir tarafa, çalıştırmak bile belediyelere büyük mali yük getirmektedir. ”

”Gediz Nehri’ni tek arıtma tesisi ile kurtarabiliriz”

Ziyaretlerde Gediz Nehri’ne paralel atık su kanalı önerisini anlatan GEMA Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, ”Biz Gediz Nehri’ne hiç bir şekilde atık akıtılmasını istemiyoruz. Atıklar Gediz Nehri’ne karıştığı sürece arıtma tesisi yapmanın bir faydası yok. Yapılması planlanan 30’a yakın arıtma tesisinden vazgeçilip tek bir arıtma tesisiyle Gediz’i kurtarılabiliriz. Gediz’e paralel kapalı atık kanalı yapılmalı ve atık sular bu kanala akıtılmalıdır. İzmir Menemen’de yapılacak olan tek bir atık su arıtma tesisi ile atık su kanalından gelen sular arıtılmalıdır. Böylece hem Gediz Nehri kurtulacak hem de onlarca arıtma tesisi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Sadece şu anki aşamada 127 Milyon TL’lik bir yatırım için karar alınmış durumda. Bu maliyet yapılması düşünülen diğer arıtma tesisleri ile birlikte katlanarak artacaktır. Bu yanlış bir yatırımdır” diye konuştu.

Alaşehir MYO’da sıcak karşılama

Son olarak Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret eden GEMA Vakfı heyeti burada Okul Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın ile bir araya geldi. Önümüzdeki yıl GEMA Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenecek olan sempozyumu anlatan GEMA Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Okul Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın ve Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Emine Dilşat Yeğenoğlu’na çevre konusundaki duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Okul Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın, okulda Bağcılık, Organik Tarım, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Bitki Koruma, Laboratuvar Teknolojisi, Kooperatifçilik, Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümlerinin bulunduğunu ve bir de Yüksek Lisans programını kazandırdıklarını belirtti. Aydın, sohbetin ardından okul öğrencileri ile birlikte GEMA üyelerine okulu ve konferans salonunu gezdirdi. Gema Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ve GEMA gönüllüleri, okuldaki sıcak karşılamadan ve ilgiden büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir