Hedef önümüzdeki 5-6 aylık süreçte Manisa’nın tüm mahallelerine konforlu ulaşımı sağlamak

13 Aralık 2017 Çarşamba, 18:44

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün kentte başlattığı ulaşımda dönüşüm projesi kapsamında şimdiye dek toplamda 905 toplu taşıma aracı yenilendi.  Dönüşümü sağlanan 905 toplu taşıma aracında Manisa genelinde ise günlük ortalama 180 bin yolcu taşınıyor. Bin 88 mahalleden oluşan Manisa’nın 968 mahallesine ulaşım sağlanırken, kısa vadede hedef ise önümüzdeki 5-6 aylık süre içerisinde Manisa’nın tüm mahallelerine konforlu ulaşımı sağlamak.

Göreve geldiği günden bu yana Manisa’nın ulaşım sorununu çözmeye yönelik çalışmalar başlatan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ulaşımda dönüşüm projesi kapsamında önemli toplamda 905 toplu taşıma aracı yenileyerek il genelinde konforlu ulaşımın sağlanmasına katkıda bulundu.

“ÇALIŞMALARA MASTER PLANLARIYLA BAŞLADIK”

Ulaşımda dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Mümin Deniz , “Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın, Manisa’nın Büyükşehir olur olmaz toplu taşımada dönüşüm hamlesi projesi kapsamında ilk olarak biliyorsunuz ulaşım master planlarıyla biz çalışmalara başladık. Tüm Manisa’nın fotoğrafını çektirdik. Manisa’da gerek mahallelerde gerek köylerde, gerekse de ilçe merkezlerinde yapılan tüm ulaşım modları tek tek incelendi, sayımları yapıldı ve araç kapasiteleri belirlendi. Ve bu çerçevede verilen raporlar doğrultusunda bizlerde, Manisa Merkez’de yaptığımız toplu taşımada dönüşüm hamlesini bu kez ilçeler için başlattık. Tabii bu dönüşümler plansız yapılmıyor. Ulaşım master palanları yapmak suretiyle doğru verilerle, doğru hizmet yapmak adına bu çalışmaları tamamladıktan sonra derhal tüm ilçelerde önce ilçe merkezlerindeki şehir içi toplu taşımayı revize ettik, yeniledik. Her bir ilçe için ayrı ayrı yaptığımız toplantılarda ulaşım master planı raporlarını kendilerine sunumlar halinde anlattık. Ve ilçedeki işletmecilerle yapmış olduğumuz sunulardan sonra onların da fikirlerini alarak hep birlikte, merkezlerdeki eski D4 belgeli taşımacıların araçlarını yenilemek suretiyle çalışmalar yaptık” diyerek konuşmasını sürdürdü.

“ULAŞIMDA TOPLAMDA 905 ARAÇ YENİLENDİ”

Ulaşımda dönüşüm projesi kapsamında gelinen noktayı da dile getiren Başkan Deniz, “Bugün geldiğimiz noktada yaklaşık bin 500 civarında D4 belgeli taşıma aracının bulunduğu Manisa il genelinde bugün 782 araca dönüştürülmüş yeni, elektronik kartlı, engelli rampası olan, mevzuata uygun toplu taşıma araçlarına dönüşmüş araçlarla ulaşımda hizmet veriliyor. Dolayısıyla gerek mahalleden ilçe merkezlerine gerekse de ilçe merkezinden Manisa Merkez’e olan ve diğer ilçelerin kendi aralarındaki taşımasında tamamen toplu taşımaya dönüşmüş araçlarımız mevcut. Bu özel taşıma için geçerli olan. Bir de bunun yanı sıra belediyemizin 125 tane resmi otobüsleri de var. Toplamda 905 araç yenilenmiş, tüm Manisa ve ilçelerindeki taşıma hizmetini veren araç sayımızdır bugün. Tüm bu araçlarımızda validatör vardır, hepsinde elektronik kart geçmektedir. Bu 905 aracın Manisa genelinde günlük taşıdığı yolcu sayısı da 185 bin-190 bin aralığındadır. Bu yolculardan yaklaşık yüzde 19, yüzde 20 aralığında ücretsiz taşıma yapılmakta. Yani kanuni mevzuatta ücretsiz taşınması gereken tüm yolcular da aynı zamanda ücretsiz taşınmaktadır” dedi.

 

“968 MAHALLEYE ULAŞIM GÖTÜRÜYORUZ”

Manisa’nın bin 88 mahalleden oluştuğunu da sözlerine ekleyen Başkan Deniz, “ Bin 88 mahalleden 968’ine ulaşmaktayız. Yani yenilenmiş bu özel araçlar ile belediyemizin resmi araçları ile 968 mahalleye ulaşmaktayız. Yani yaklaşık yüzde 89, yüzde 90’a tekabül etmektedir. Yani biz toplu taşıma araçları ile bugün Manisa’da yüzde 90’a varan tüm mahallelere de ulaşmaktayız. Yani Manisalı hemşehrilerimiz gerek Manisa Merkez’den çıkıp tüm ilçeleri dolaşmaya kalktıklarında tek bir Manisakart ile Manisa’nın tüm ilçelerini dolaşabilirler. Her ilçenin uzak noktasına kadar bu toplu taşıma araçları hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra kalan diğer mahallelerle ilgili de çalışmalarımız devam etmektedir. Yani biz tüm mahallelere ulaşmak istiyoruz. Ve oralardaki planlamalarımız da devam ediyor. Kısmi olan yerler kaldı, onları da tamamladıktan sonra bin 88 mahallenin tamamına hizmet etmek hedefimiz. Onları da yaklaşık 5-6 ay gibi bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK DESTEĞİ BAŞKANIMIZ CENGİZ ERGÜN’DEN ALIYORUZ”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ulaşımdaki vizyonunu da dile getiren Başkan Deniz, “Tabii Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün ulaşım konusunda büyük hassasiyetleri var. Gerek yatırımlar, gerekse de dönüşümler konusunda başkanımızın kararlı duruşu, ulaşım dairesi olarak bizim yaptığımız planlamalarda ve dönüşümlerde en büyük desteği başkanımızdan alıyoruz. Başkanımız gerek toplu taşımadaki dönüşüm hamlesi gerekse toplu taşımaya araç alınması konusunda tüm fedakarlıklardan kaçınmıyor. Bunun en büyük örneği de şehir merkezi için alacağımız elektrikli otobüsler. Biz elektrikli otobüsleri alıp şehir merkezini de toplu taşımadaki bu dönüşüm hamlesi içerisinde prestij bir şehir merkezi taşıması haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu da bizim yaptığımız tüm çalışmaların bir taçlandırması olacaktır. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün hiçbir zaman maliyetten kaçınmadan bize bu desteği veriyor. 22 tane 18 metrelik, 2 tane de 25 metrelik olmak üzere toplam 22 tane elektrikli otobüsümüzün önümüzdeki yıl Mayıs-Haziran ayı gibi araçların teslimini bekliyoruz. İdari binalar ve şarj istasyonları yapılıyor bu araçlarımızla ilgili. Bunların da yapım işleri başladı, çalışmalar sürüyor. Kısacası Manisa’nın ihtiyacı olan, ulaşım sorununu çözmek konusunda Başkanımız her noktada, problemi yerinde tespit ettirerek bu projelere gerekli hassasiyeti göstermekte” dedi.

 

ÖZEL HABER-YUSUF ÖZDEN 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir