Hastanede kameralı güvenlik dönemi

03 Ekim 2016 Pazartesi, 14:27

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan kamera görüntüleme sistemi ile hasta, çalışan ve tesis güvenliğinin daha rahat sağlanabileceği bildirildi.

Manisa Kamu Hastaneler Birliği İdari Hizmetler Başkanı ve Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi Yönetici Vekili Op. Dr. Abdülkadir Oran, 3 ana yerleşke, 16 bloktan oluşan ve toplam 77 bin 616 metrekare alan üzerine kurulu hastanenin güvenliğini sağlamak için Türkiye’de sayılı sağlık tesisinde var olan merkezi gözlem ve kayıt odası entegreli güvenlik kamera sistemi kurulduğunu belirtti. 1926 yılında Manisa ve çevre illere hizmet etmesi amacıyla kurulan hastanenin, bugün 12 farklı ilden hastaları kabul ettiğini söyleyen Op. Dr. Abdülkadir Oran, “Tesisimiz güvenlik kamera sistemleri eski olduğundan, herhangi bir arıza durumunda mevcut sisteme yeni kamera entegre edilemiyor ve arızalar giderilemiyordu. Bu nedenle son iki yıl içerisinde tesisimizde güvenlik kamera sistemi ile gözlem alanımız yüzde 25’lere gerilemişti ve bir iki lokasyonda bulunan DVR kayıt cihazlarının haricinde diğer bölgelerde sistem, bilgisayar üzerinde çalıştırılıyor ve üç beş günlük sürelerin kayıtları tutulabiliyordu. Özellikle hasta ve çalışan güvenliği açısından büyük önem arz eden bu eksiklik, adli ve hukuki vakalarda da kurumumuz ve çalışanlarını zor durumda bırakıyordu” dedi. Oran, 2013 yılında başlatılan fizibilite ve proje çalışmaları neticesinde 2015 yılı içerisinde merkezi gözlem ve kayıt odası entegreli güvenlik kamera sistemi projesi için, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu genel bütçesinden ödenek tahsis edildiğini dile getirdi. Sistem sayesinde hastanede görüntülenemeyen kör nokta bırakılmadığını ifade eden Op. Dr. Abdülkadir Oran, “Ortalama 3 ay kayıt özelliği bulunan sistem için çoklu izleme noktaları ve tek bir kayıt noktası oluşturuldu. Tüm hasta servislerinin hemşire odalarına izleme sistemi ve büyük LCD ekranlar yerleştirildi. Her servis sadece kendi servisinin görüntülerini anlık seyredebiliyor başka servise müdahale edemiyor. Uzak bir görüntüyü HD IP megapiksel kalitede yakınlaştırıp teşhis etmede yüksek oranda netliğe sahip. Ek kamera takviyesi düşünüldüğünde daha ekonomik alt yapıya sahip sistem son teknolojide olup fiber alt yapı ile çalışmaktadır. 150 yatak kapasiteli Ahmetli ek hizmet birimimiz ve Toplum Ruh Sağlığı merkezimizde de IP tabanlı güvenlik kamera gözlem ve kayıt sistemini kurduk ve bu sayede bir bütün halinde farklı lokasyonlarda sunduğumuz sağlık hizmetini merkez birimimize entegre ederek hasta, çalışan ve tesis güvenliğini daha rahat sağlıyoruz” diye konuştu. Oran, yaklaşık 6 ayda tamamlanan projenin maliyetinin 1 milyon 400 bin TL olduğunu belirtti.

Hastane yöneticileri bu yatırımın Manisa’ya kazandırılmasından dolayı Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Ayhan Korkmaz’a teşekkür ederek son yıllarda yapılan yatırımların hasta, hasta yakını ve çalışan memnuniyetine olumlu yansıdığını dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir