HASAN ÖREN’İN SUÇ DUYURUSUNA KARŞILIK HAKİM KARARINI VERDİ!

20 Mart 2014 Perşembe, 12:26

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın 7 Eylül Stadyumunda dağıttığı 50 liralık erzak yardımı çekleri ile ilgili konuyu gündeme getirerek İlçe Seçim Kuruluna ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’a Turgutlu İlçe Seçim Kurulu Hakiminden karar çıktı.

Karar göre; “Turgutlu İlçe Seçim Kurulunun 18.03.2014 tarih ve 2014/55 sayılı kararın gerekçesinde; Seçime 13 gün kala erzak fişi dağıtımı yapmanın ve özellikle dağıtılan erzak fişlerinin Belediye kaynağından finanse edilmesine ve mevcut belediye başkanının yeni dönem için aday olmasına rağmen belediye başkanının isminin yazılması, seçimin temel ilkelerinden olan eşitlik ve dürüstlük ilkeleri ile bağdaşmamaktadır” denilmektedir.

Kararda ise; Yüksek Seçim Kurulunun seçim yasakları kararına aykırı olduğu anlaşıldığından “Belediyenin erzak yardımı yapamayacağına, erzak çeki dağıtılması seçim suçu olduğu için; dosyanın Turgutlu Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesine karar verildi” denilmektedir.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in açıklamalarında ise ; “AK Parti adayı Serhat Orhan “Seçime 13 gün kala, 13.000 kişiye 50 liralık çek dağıtmasının seçimle ilgisi olmadığını” söylüyor. Sayın Belediye başkanı bu yardımları 10 yıldır yaptıklarını belirterek bizim için “akılları neredeydi” diyor. Serhat Orhan’ın aklı neredeydi de seçime 13 gün kala çek dağıtmaya başlamıştır? Başkanın aklı hep şeytanlığa çalışıyor. Fakat hukuk devletinde “seçim rüşvetine” dur diyecek yasalar olduğu için ilçe seçim kurulu bu yanlışa dur demiştir. Dağıtılan erzak çekleri halkın kendi parası olduğu için, vatandaşlar onunla gıda maddesi alabilir ve afiyetle yiyebilirler.

Beş yıldır yatan Belediye başkanının seçim zamanı gayrete gelmesi ve parayla oy alacağını düşünmesi tükenmişliğin göstergesidir. 10 yıldır söylediği yalanlara vatandaşın karnı toktur. 30 Martta Turgutlu halkı Serhat Orhan’a kırmızı kartı gösterecektir” ifadeleri yer aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.