Hasan Ören Esnaf İçin Araştırma Önergesi Verdi

01 Temmuz 2014 Salı, 10:14

Hasan ÖREN TBMM Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesinde “Manisa’da 1529 dükkanın kapanması, AKP’nin esnaf için bir şey yapmadığının göstergesidir” dedi.

Hasan ÖREN Yaptığı Açıklamada; “iktisadi ve toplumsal yaşamın en önemli unsuru olan esnaf ve sanatkarların bu koşullar altında ticari hayatını sürdürmesi mümkün değildir. Siftah yapmadan akşam evine dönen esnaf artık dayanamaz hale gelmiş ve işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Manisa’da dükkanların kapısına kilit vurulması en az 1500 kişinin işsiz kalması demektir. Yanlarında çalışan işçileri de düşünürsek işsiz sayı daha da artmaktadır. Bu durumu Manisa ve ilçelerinde gezdiğimiz sanayi sitelerinde, sokak aralarında görüyoruz. Eskiden çekiç sesinin eksik olmadığı, kiralık dükkanın bulunamadığı yerler, şimdi derin bir sessizliğe bürünmüştür. Sokak aralarında faaliyet yürüten küçük esnaf dükkanını kapatmıştır.

Bu durum artık ekonomik olmaktan çıkmış, sosyal bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle esnafın ticari hayatını sürdürmesi için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun tasarısına eklenen vergi, Bağ-Kur, SSK, afları çıkarılarak esnafın rahat bir nefes alması sağlanmalıdır.

Esnafın finansman sorunu çözülmelidir. Bu amaçla esnaf ve sanatkara faizsiz kredi olanağı sağlanmalıdır. Esnaf ve sanatkarın yeni işyeri açmasına destek verilmeli vergi, Bağ-Kur ve SSK prim desteği verilerek teşvik edilmelidir” dedi

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden yapılan açıklamada göre 2014 yılının ilk 5 ayında Manisa’da 1.529 esnafın işyerini kapandığı buna karşın yeni açılan işyeri sayısının yok denecek kadar az olduğu belirtilmiştir. Açılan işyerlerinin ise ömürlerinin kısa olduğu ve 6 ay içerisinde kapandığı açıklanmıştır.

İşleri bozulan, tutunamayan esnaf, dükkanını başka yere taşımakta ya da iş değiştirerek ticari yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Bu durumda esnafın elindeki sermaye birikimi sürekli azalmaktadır. Sermayesi olmayanlar ise kredi ve borçlarla durumu kurtarmaya çalışsalar da bu mümkün olmamaktadır.

Manisa’da il genelinde 44 bin 492, merkezde ise 10 bin 128 esnafın faaliyet göstermektedir. Manisa ve ilçelerinde kurulan AVM ile büyük mağazalar küçük esnafı sıkıntıya sokmaktadır.

Esnaf ve sanatkarlar, iktisadi ve sosyal yaşamının en önemli unsularıdır. Piyasa koşullarının acımasızlığına rağmen varlıklarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Fakat AVM’ler ve büyük mağazalar karşısında direnme gücü kalmayan esnaf, vergi ve Bağ-Kur prim borçları altında iyice ezilmektedir. Sokak aralarında, küçük sanayi sitelerinde dükkanlar bir bir kapanmaktadır.

Manisa’da esnaf ve sanatkarın işyerlerini kapatma nedenlerinin araştırılması, işyerlerinin kapanmaması için alınacak tedbirler ile esnaf ve sanatkarların destekleme yöntemlerinin belirlenmesi, amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105nci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Hasan ÖREN

Manisa Milletvekili

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.