Hamile kadını darp ettiği iddia edilen kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili Başsavcılık’tan açıklama!

12 Aralık 2016 Pazartesi, 19:32

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, geçen çarşamba akşamı parkta spor yapan 1 çocuk annesi, 4 aylık hamile Ebru Tireli’ye saldırdığı gerekçesiyle tutuklanan Mehmet T., itiraz üzerine serbest bırakıldı. 3 gün cezaevinde kalan Mehmet T.’nin, saldırıda kullandığı ileri sürülen otomobilin, olay saatinde evinin önünden hiç ayrılmadığına dair elde edilen güvenlik kamerası kayıtlarından dolayı serbest bırakıldığı öğrenildi. Mahkemenin hakkında tahliye kararı verdiği Mehmet T., eşi N.T., avukatları ve yakınları tarafından cezaevi kapısında beklendi. Ancak görüntüsünün alınmasını istemeyen Mehmet T.’nin cezaevi yönetimince acil çıkış kapısından çıkartıldığı öğrenildi.

BİZ ‘O OLABİLİR’ DEDİK

Mehmet T.’nin serbest kalmasından sonra, suçsuz olup olmadığına yönelik tartışma da yaşandı. Mehmet T.’yi, poliste teşhis ettiği ileri sürülen tanıklar hakkında zanlının avukatlarının suç duyurusunda bulunacağı ifade edildi.

Bu arada zanlının teşhis edilmesi konusunda telefonla soruları yanıtlayan Ebru Tireli’nin eşi Akın Tireli, “Eşim kendisine saldırılan kişinin Mehmet T. olup olmadığını tam olarak teşhis edemedi. Çünkü görememişti kim olduğunu. Ancak ‘O olabilir’ dedi. Yüzde 50 oranında teşhis edebildi” dedi.

Ailenin avukatı Tolga Tireli de “Biz masumiyet karinesine inanıyoruz. Peşinen hiç kimseyi suçlu ilan etmedik, etmeyeceğiz. Yargılamanın sonunu bekleyeceğiz” dedi.

Bu arada emniyet yetkilileri de tanıkların anlatımları üzerinden konuyla ilgili kendilerinin delillerini topladıklarını, Mehmet T.’yi gözaltına aldıklarını, gerekli teşhisleri yaptırdıklarını, savcının bu delilleri inceledikten sonra mahkemeye sevk ettiğini, mahkemenin de eldeki delilleri inceledikten sonra tutuklamaya karar verdiğini ifade etti. Ayrıca emniyet yetkilileri, hukuk sürecin sürdüğünü de vurguladı.

BAŞSAVCILIK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Mehmet T.’nin cezaevinden tahliye edilmesinden sonra Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı da açıklama yaptı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“07.12.2016 günü akşam saatlerinde Turgutlu’da meydana gelen, medyaya organlarında da yer alan hamile kadın vatandaşımızın darp edilme olayıyla ilgili basına, kamu oyuna bilgilendirme amacıyla açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Olayın öğrenilmesinden sonra soruşturmaya derhal başlanıldı. Mağdurun ve olay tanığının tarif ettiği şüpheli eşkaline, aracına uyan kişilerin araştırıldığı sırada, 08.12.2016 günü bir şahsın yakalanıp gözaltına alındığı, teşhis edilen bu şahsın 9 Aralık 2016 günü tutuklanarak ceza infaz kurumuna konulduğu, soruşturmaya devam olunurken yeni delillerin ortaya çıkması nedeniyle olayı bir başka şahsın gerçekleştirmiş olması ihtimaline binayen tutuklanan şahsın bugün 12 Aralık Pazartesi günü ceza infaz kurumundan tahliye edildiği olayın aydınlatılması ve şüpheli sahsın yakalanmasına yönelik çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğü kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MEHMET T.: SUÇSUZUM

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde 4 aylık hamile, Ebru Tireli’ye parkta spor yaparken saldırdığı iddiasıyla gözaltına alınıp, üç gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Mehmet T., avukatları Gürcan Tak ve Melike Ören Tak ile olayın yaşandığı Osman Gazi Parkı’nda açıklama yaptı. Kendisinin evden işe, işten eve giden biri olduğunu belirten Mehmet T., “Dostlarım beni bilir. Ben, bu suçu işlemedim. Bu suçla hiçbir alakam yok. Gözaltına alındığım ilk gün, olayın şokuyla bana sorulan ‘Pişman mısınız’ gibi sorulara cevap veremedim, vermek istemedim. Çünkü suçum yok. İşlemediğim bir suç için niye pişman olayım, ya da niye pişman olmayayım” dedi.

Mehmet T., bir gazetecinin, “Neden gözaltına alındınız” sorusu üzerine ise “O konu hakkında birşey söylemeyeceğim. Dava süreci devam ediyor. Avukatlarımız o konuyla ilgileniyor. Soruşturma devam ediyor” dedi.

Mehmet T.’nin avukatı Gürcan Tak, “Mehmet Bey’in lehine ortaya çıkan, Mehmet Bey’in beyanlarını doğrular nitelikteki deliller olması nedeniyle kendisi tahliye edildi. Bizim herhangi bir talebimiz veya tutukluluğa itirazımız sebebiyle değil. Ancak soruşturma devam ediyor. Hepimizin amacı, hepimizin dileği, canı gönülden dileği failin bir an önce yakalanması. Mehmet Bey’in de suçun mağduru olan Ebru Hanımefendi’nin de, Turgutlu halkının da, Türk toplumunun da rahat bir nefes alması. Temennimiz bu. Soruşturmayı titizlikle yürüten Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro personeline çok teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde Cumhuriyet Başsavcılığı çok titiz bir şekilde yürütüyor soruşturmayı. Soruşturmanın selameti ve gizlilik esası sebebiyle de zarar gelmemesi, gerçek failin bir an önce yakalanması için çok fazla konuşmak istemiyoruz. Sadece Mehmet Bey kendisine haksız şekilde yöneltilen, linç kampanyasına dönüşen adeta bir haberler silsilesine cevaben kameralarınızın karşısına geçmeyi teklifini kabul etti” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir