HALI VE KİLİMLER MARKALAŞACAK

17 Aralık 2014 Çarşamba, 10:02

MANİSA’da bir zamanın gözde eşyaları arasında yer alan kilim ve halıların hazırlanan projeyle markalaşacağı duyuruldu.

Yeniden Bir Yaşam Derneği’nin ‘El ele veriyoruz birlikte yürüyoruz’ projesi kapsamında; İzmir’in Bergama ilçesi, Manisa’nın Yuntdağı çevresi ile Kula ilçesinde tekrar atölyeler kurulacağı belirtildi. 2000 yıllarının gözde eşyaları arasında yer alan, doğal kök boyadan dokunan, Yörük ile Türkmen halı ve kilimlerinin markalaşması amacıyla projenin hazırlandığı duyuruldu. Ayrıca Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda da kurslar açılacağı, kader mahkumlarına eğitim verileceği belirtildi.

Şehzadeler Kaymakamlığı, Şehzadeler Belediyesi, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi, İş-Kur İl Müdürlüğü, Kula Belediyesi, Yunusemre Belediyesi ile Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda da desteklediği proje kapsamında Bergama Halıcılar Kooperatifi, Kozaklar Halıcılar Kooperatifi ve Manisa Köy Kooperatifi ile anlaşma yapıldığı belirtildi. Halıcılık üzerine faaliyet gösteren kooperatifin eğitim ve pazarlama konusunda projede yer alacağı ifade edildi.

Dernek Başkanı Funda Demirel, “Kaybolmaya yüz tutmuş kilimlerimizi yeniden dokumak istiyoruz. Yuntdağı’na özel cicim kilimleri dokunacak. Bunların özelliği tersten dokunuyor olmaları. Organik kök boyalar kullanılıyor. Birçok insana istihdam sağlamış olacağız. Eskiden halı ve kilim dokumacılığı varmış ama zamanla yok olmuş. Elimizde tezgahlarımız var. Şimdiden üç müşteri ile görüştük. Pazarlamasını ve tanıtımını yapıp Manisa’nın halı ve kilimlerini marka yapacağız” dedi. Bir ay içinde projenin start alacağını dile getiren Demirel, Yuntdağı bölgesindeki Kozaklar köyünü kilim köy haline getireceklerini belirtti. Köylü kadınlara büyük bir destek sağlayacaklarını ifade eden Demirel, “Hem kültürümüze sahip çıkmış oluyoruz. Hem de birçok dezavantajlı gruplara istihdam yaratmış oluyoruz. Köylüyü de kalkındıracağız. İnsanlar umutlarını kesmişler. Eskiden çok ünlü olan halı ve kilimler zamanla değerini yitirmiş. Biz bu değeri yeniden canlandıracağız” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir