GÜRSEL TEKİN MANİSA’DA

10 Ocak 2014 Cuma, 17:31

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Sayın Çiçek, siz de çok iyi biliyorsunuz ki bırakın hukukçu olmayı adliye tozu yutmuş mübaşirlere sorduğumuzda bile bu kanun teklifiyle böyle bir Anayasa değişikliği olmayacağını herkes bilir” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Manisa’da basın mensuplarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Ulusal ve yerel basın mensuplarının yer aldığı öğle yemeğine CHP Manisa Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, CHP Şehzadeler İlçe Başkan Adayı Semih Balaban, CHP Yunus Emre İlçe Başkanı Ali Arslan ve partililer katıldı. Yemeğin ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, gazetecilerin günlerini kutlayarak, “Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Gazetecilerin çilesinin son bulabileceği bir dönemin yakında olacağı inancı içerisindeyim. Sizinle ilgili destan yazabilirim. Neredeyse Çin’in ve İran’ın önüne geçmiş bir durumdayız. Böyle bir ortamda çalışan gazetecilerin gününü kutlamak doğrusu çok mizahi olur” dedi.

“BELEDİYELERE VERİLEN YETKİ OBAMA’DA YOK”
Konuşmasında yerel seçimlere değinen Tekin, Türkiye’de kuralsızlığın en fazla olduğu yerlerin belediyeler olduğunu iddia etti. 2005 yılında yapılan Yerel Yönetim Yasası’nın hizmet amaçlı değil rant amaçlı olduğunu savunan Tekin, şunları söyledi: “Bu yasayı iki belediye başkanı yaptı. Sözde parlamentodan geçirilmiş. Zaman zaman böyle komisyonlarda müzakere edilir gibi filmler olur. Buna hiç biriniz inanmayın. Bürokrasi hazırlıyor. Önümüze geliyor. Şeklen müzakere ediyoruz. 2005 yılında yapılan yerel yönetimler yasasına baktığımızda dünyanın hiç bir ülkesinde kabul edilemeyecek bir sistem yer alıyor. Belediye başkanlarında öyle bir yetki var ki dünyaya hükmeden Obama da yok. Bu yetki imar ve rant yetkisidir. Bir kentin imar uygulaması telefonlarda yapılır hale geldiyse bu yasanın çürüdüğünü söyleyebiliriz.”

“ANAYASA’YA AYKIRIDIR”
HSYK’nın yapısıyla ilgili AK Parti’nin hazırladığı değişiklik teklifini değerlendiren Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yasal düzenlemeyle bir ilgisi yok. Bu yasayı kim yaptı? Referanduma gitmedik mi? Millet yapmadı mı bu yasayı? Milletin yapmış olduğu bu yasayı ancak millet değiştirebilir. Hiç kimsenin buna gücü yetmez. Sayın Başbakan, üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak demişti. Milletin verdiği kararı sadece millet değiştirebilir. Benzer uygulamalar Cumhurbaşkanı Yasası’yla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün itirazlarına rağmen bir kanun teklifiyle değiştirilmek istendi ama Anayasa Mahkemesi bunu redetti. Burada milli mesele mi var? Neden böyle bir yasal düzenleme yapıyorsunuz? Topraklarımızı işgal eden birileri var da savaşa mı giriyoruz da yasal düzenleme yapıyorsunuz? Çok basit, alacaksınız çocuklarınızı yargıya teslim edeceksiniz, yargı da bunlara hesap verecek. Yoksa bir şeyleri rahat olacaksınız.”
Bu görevin en çok hukukçu kimliğiyle tanınan Sayın Çiçek’e düştüğünü belirten Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Çiçek siz de çok iyi biliyorsunuz ki bırakın hukukçu olmayı adliye tozu yutmuş mübaşirlere sorduğumuzda bu kanun teklifiyle böyle bir Anayasa değişikliği olmayacağını herkes bilir.”
Bakanlar Kurulu’nda çeteleşme olduğunu da savunan Tekin, şöyle konuştu: “Yargıyı çeteye teslim edin diyorsunuz. Bu ülkede yargı o çeteye teslim edilmişse bu ülkede her şey bitmiş demektir. Bu konuda yapılması gereken ne varsa her türlü şeyi yapacağız. Bu aymazca tavırlarıyla bu yasayı önümüze getiremezler.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.