GÜNÜN EN GÜZEL HABERİ MANİSA’DAN!

25 Kasım 2015 Çarşamba, 15:58

Manisa’da yaşayan 77 yaşındaki Abdulbaki Demirel evinin alt katında oğluna ait evi Afgan sığınmacı aileye açarak adeta insanlık dersi verdi.

Yunusemre ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde 3 katlı bir eve sahip olan ve 1987 yılında Muş’tan Manisa’ya göç edip yaşamını inşaat işlerinde çalışarak sürdürmeyi başarabilen 11 çocuklu 77 yaşındaki Abdulbaki Demirel, evinin alt katını Afgan sığınmacı aileye açtı.

Yaklaşık 4 ay önce Jevad Tajik (34) ve Noura Narway (32) ve çocukları Maryam Tajik’in (4) sokakta yaşadığını ifade eden Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “ Burada bekliyorlardı. Ben de aşağı indim. Birbirimize selam verdik. Dillerini tam anlamıyordum ama anlaşabildiğimiz kadarıyla burada ne yaptıklarını sordum. Sokakta yaşadıklarını ev aradıklarını söylediler. Bu evde benim oğlum oturuyordu. Nişanlıydı. Evlilik için yeni aldığı eşyalar vardı. Oğlumu evden çıkarttım. Oğlumun eşyalarının bir kısmını kendi evime diğer kısmını ise büyük oğlumun evine bıraktık. Sonra bu aileyi içeri aldık” dedi.

Afgan ailenin 4 aydır oğlunun evinde yaşadığını belirten Demirel, evden çıkan oğlunun da bu duruma sevindiğini belirterek, “4 aydır burada oturuyorlar. Hiç kira almadım. Ben onları evden çıkarmayı düşünmüyorum ama kendileri çıkmak isterlerse bilemem. Allah şahittir onlara baktığımız kadar kendi evimize bakmıyoruz. Elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Afgan ailenin Zeynep adında bir çocuğu dünyaya getirdiğini anlatan Demirel, “Bu ailenin çocuğu oldu. Eşim hastaneye gitti sabahlara kadar başında bekledi. Eşime dedim ‘Bu da benim kızım gibidir. Aynı dili konuşmasak da sen bunun yanına gidip bekleyeceksin, yardımcı olacaksın’ 3 gece yanında hastanede kaldı eşim. Elimden geldiği kadarıyla bu aileye yardım etmeye devam edeceğim. Onları yabancı görmüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Bende ayrım yok’ diyen Demirel, “Bütün İslam alemi kardeştir. Bu gece benim kapıma biri gelsin başım gözüm üstüne derim. Ben ona ‘Nerelisin, kimsin’ diye sormuyorum. Sordun mu kıymeti kalmıyor” dedi.

Kabil’den Türkiye’ye 8 ay önce giriş yaptıklarını belirten Javad Tajik ise düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Allah Türkiye’den razı olsun. Kimse ülkesinden kaçıp başka bir ülkeye gitmek istemez ama elimizden gelen başka bir şey yok. Orada iç savaş kötü ve ayakta durmak çok zor. 8 ay önce ülkemizden ayrılmaya karar verdik. Birleşmiş Milletler ofisine başvurup Türkiye’ye gitmek istediğimizi söyledik. Sonra işlemlerimiz tamamlandıktan sonra Ankara’ya geldik. Oradan da bizi Manisa’ya yönlendirdiler. 4 aydır bu evde kalıyorum. Sokaktaydık, hiçbir şeyimiz yoktu. Abdulbaki amca bize sahip çıktı Allah kendisinden razı olsun.”

Javad Tajik, şuanda işsiz olduğunu Afganistan’da amelelik yaptığını belirterek Manisa’da da kendisine verilen her işi yapabileceğini sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir