GÜN ONLARIN GÜNÜ!

09 Ekim 2015 Cuma, 15:46

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü için düzenlenen etkinlikte müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ile Manisa Psikiyatri Derneğice ortaklaşa, ruh sağlığı tedavisi gören hastalar için program düzenlendi. Hastane bahçesinde düzenlene programa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Ayhan Korkmaz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Hastane Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, tedavi gören hastalar ve çalışanlar katıldı. Bu yıl ana temanın saygınlık olduğunu, ruh sağlığı tedavisi gören hastaların toplumdan dışlanmaması gerektiğini söyleyen Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer şöyle konuştu:

“İnsan ruhsal ve bedensel bir bütün olarak varlığını sürdürür. Ruh sağlığı hayat kalitesinin temelini oluşturuyor. Psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili tanılar alındığında özellikle hastaneye yatış süreci yaşandığında toplumda bu insanlarla ilgili bir uzaklaşma çabası bir değersizleştirme, ötekileştirme çabaları yaşanır. Hasta aileleri de bu süreçte bu yapıdan etkilenir. Buna bağlı moral bozukluğu, sosyal izolasyon ortaya çıkar. Bu da tedavi uyumunun bozulmasına neden olur. Bu yıl ana tema saygınlık olarak belirlendi. Sağlıklı insanlar gibi ruhsal tedavi alan insanların da aynı saygınlığa hak kazandığını söylemek istiyoruz. Hiç kimse kendinden farklı olanı hor görme veya onu öteleme hakkına sahip değildir. Psikiyatri hastaları toplum tarafından horlanmaya mahkum kişiler olmamalıdır. Bu konuda ülkemizde hazırlanmakta olan ruh sağlığı yasamızın önümüzdeki yıllarda devreye girmesi ile sağlık çalışanlarının, tedavi olan hastaların ve hasta ailelerinin yaşadığı sorunların giderileceğini düşünüyoruz.”

Konuşmaların ardından ruh sağlığı tedavisi gören hastalar için gitar eşliğinde müzik dinletisi yapıldı. Şarkılara eşlik eden hastalar dans ederek gönüllerince eğlendi. Hastane yetkilileri de karanfil dağıtarak hastaların günlerini kutladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir