GRANDMEDİCAL’İN TÜP BEBEK BAŞARISI

23 Ekim 2015 Cuma, 18:57

Manisa ve bölgenin sağlık devi Özel Grandmedical Hospital, sağlık hizmeti verdiği alanlardaki başarı ve kalitesini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Yaklaşık 4 yıldır çocuk sahibi olma hayali olanların adresi haline gelen Özel Grandmedical Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin başarısı, son 7 aylık dönemde Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Nahit Ata’nın öncülüğünde dünya ortalamasının üzerine çıktı. Opr. Dr. Ata, tüp bebek yöntemi ile gebe kalma oranının dünya genelinde yüzde 40 seviyelerinde olduğunu,  Özel Grandmedical Hastanesi’nin sağladığı imkanlar, kullandığı son teknoloji yöntem ve uyumlu çalışma ile başarı oranının yüzde 65’e yükseldiğini söyledi. Tüp bebek yönteminin en son uygulanması gereken bir işlem olmadığı konusuna değinen Opr. Dr. Ata, bazı çiftler için tüp bebek yönteminin ilk tercih olmasının nedenlerini de anlattı.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sabırlı olmaları gerektiğini öneren Opr. Dr. Ata, evliliklerinin ilk yıllarında çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerin ileride her hangi bir sorunla karşılaşmamaları için doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Özel Grandmedical Tüp Bebek Merkezi  laboratuarında uygulanan embriyo dondurma yöntemi ile ailelerin çocuk sahibi olma oranı yükseliyor

ÇOCUK ÖZLEMİ ÇEKEN AİLELERİN TERCİHİ GRANDMEDİCAL

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin bir numaralı tercihi haline gelen Özel Grandmedical Hastanesi, kendilerini tercih eden ve çocuk sahibi olma yolunda önemli adım atan ailelerin mutluluğu ile başarısını arttırmaya devam ediyor. 7 aydır hastanenin Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Merkezi’nde görev yapan Opr.Dr. Nahit Ata, eylül ayında yüzde yüz gebelik ile 15 ailenin daha çocuk sahibi olma hayalinin gerçekleşeceğini söyledi.

15’TE 15 GEBELİK

Şubat ayından beri Özel Grandmedical Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin başarı ortalamasının yüzde 65 olduğu bilgisini veren Opr.Dr. Nahit Ata, “Bu başarı elbette tesadüf değil. Bunun birçok kriteri var. Dünya tüp bebek başarı ortalaması yüzde 40 seviyelerinde. Son ayı baz aldığımızda ise 15’te 15’lik bir başarı söz konusu.

“EMBRİYO DONDURMA BAŞARIMIZI YÜKSELTİYOR”

Tüp Bebek Merkezi’nde verdikleri hizmetler hakkında da bilgi veren Opr.Dr. Ata, “Bu merkezimizde mikro enjeksiyon, lazer, embriyo zarı inceltmesi gibi hizmetlerimiz de mevcut. Bunun yanında en önemlisi de örneğin bir aile tüp bebek denemesi yaptı fakat başarısız oldu veya başarılı oldu ikinci bir çocuk istekleri var.  Yani ihtiyaç olması halinde tekrar kullanılmak üzere embriyo dondurma işlemi yapıyoruz ve yasa gereği de 5 yıl saklıyoruz. “dedi.

Embriyo dondurma işlemi ile ailelerin bir sonraki tüp bebek denemesinde hem maddi hem de manevi yönden sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Opr. Dr. Ata, “Eylül ayı içerisinde 15 anne gebe kalmıştı. Bu gebeliklerin yarısında önceden dondurulmuş embriyoların etkin olduğunu söyleyebilirim.

“35-40 YAŞ ARASI YOĞUN”

20’li yaşlardan başlayan bir hasta profillerinin olduğunu söyleyen Opr. Dr. Ata, “Genel olarak 25’li yaşlardan başlayan ve 35-40 yaş aralığında yoğunlaşan bir hasta profilimiz mevcut. Tüp bebek yönteminin başarı oranının en yüksek olduğu yaş aralığı konusunda şu bilgiyi vermek mümkün. Bize ne kadar erken gelinir ise başarı oranı o kadar yüksek olur.”bilgisini verdi.

“NE KADAR ERKEN BAŞARI O KADAR YÜKSEK”

Tüp bebek için ne kadar erken gelinirse başarı oranının o kadar yüksek olduğunu söyleyen Opr. Dr. Ata, “Yaş ile kadınlardaki yumurta oranın ters orantı şeklinde olduğunu biliyoruz.  Kadın ne kadar genç olursa alınacak yumurta sayısının da o kadar fazla olacağını ve başarı oranının bu anlamda artacağını söylemek mümkün.”dedi. Ata ayrıca, toplam tedavi süresinin 15 gün olduğunu ve bir haftada da sonuç aldıkları eskisi gibi uzun süre beklemelerin olmadığı bilgisini paylaştı.

“TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Başarılarındaki en büyük etmenin hastane laboratuarının son derece teknolojiye uygun donanımlara sahip olması olarak gören Opr. Dr. Ata, “Başarımızdaki en büyük silahımız, kullandığımız laboratuardır. Teknolojiyi yakından takip eden bir anlayışa sahip olmamızdan dolayı hastane yönetimi bu anlamda her türlü desteği sağlıyor.

“TÜP BEBEK SON TERCİH DEĞİLDİR”

Evlendikten sonra tüp bebek yönteminin en son aşama olduğu yönünde yanlış bir algının da varlığından söz eden Opr. Dr. Nahit Ata, “Kamuoyunda yanlış bilinen bir durum söz konusu. Tüp bebek en son başvurulan yöntem değil ilk öncelikli yöntem de olabilir. Bazı çiftlerin yaşı ilerlemiş oluyor ve tüp bebek tercihinde bulunuyorlar. Bazı çiftler yaşı genç ama bir yıl içinde gebelik söz konusu olamıyorsa mutlaka uzmanlara görünmeleri gerekmektedir. İlla tüp bebek yapılacak gibi bir durum da yok. Sorun nerede ise biz o yönde tedavi uyguluyoruz. Sıkıntı kimdeyse ona uygun tedaviler uyguluyoruz. Yumurtlama problemi gibi, tüplerde ya da rahim içinde ya da dışında yaşanan problemlere odaklı tedaviler uyguluyoruz. Yumurtası az ve yaşı ileride ise tabiî ki tüp bebek yöntemine yöneliyoruz. Kamuoyunda tüp bebek yöntemi maliyeti yüksek bir uygulama olarak bilinir ancak böyle değil. Hastane olarak danışmanlık ücreti de almıyoruz. Hastalarımız gelip bilgi alabilirler.

“SABIRLI OLUN, 21.DENEMEDE BİLE BAŞARI SAĞLANAN DURUMLAR MEVCUT”

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin yılmamaları ve sabırlı olmaları konusunda da tavsiyede bulunan Opr. Dr. Ata, “Çiftler genelde başarısız olunduğunda bir çöküntü içine giriyorlar. Birkaç denemeleri fayda sağlayacaktır. 21.denemede çocuk sahibi olan aileler oldu. Elde yumurta ve sperm var ise bu ise devam etmek gerekir. Bizim en iyi yaptığımız iş, en iyi zamanda yumurtayı ve spermi almak. Düzgün bir şekilde birleştirmek. Rahim içini düzgün hazırlamak ve en uygun yere bırakmak oluyor.”dedi.

EVLENEN ÇİFTLERE ÖNEMLİ UYARI

Evlendikten sonra birkaç sene çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere de bir öneride bulunan Opr. Dr. Ata, “Çiftler bu kararı almadan önce mutlaka bizlere gelip bir kontrolden geçsinler. Öyle hastalar oluyor ki 20 yaşında ama yumurta sayısı 40 yaşındaki kadının yumurta sayısı kadar. 2 sene sonra zaten bu yumurta bitecek. 20 yaşında ama iki sene sonra bitecek. O yüzden evlenen çiftlerin önceliği kontroldür. 2 sene çok geç olabilir.”bilgisinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir