Gediz taştı tarım arazileri sular altında kaldı

17 Ocak 2017 Salı, 15:39

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşanan son yağışlar sonrasında Gediz nehri’nde taşma meydana geldi. Gediz Nehri’nin Turgutlu ilçesinden geçen bölümünde meydana gelen taşkın sonucu tarım arazileri su altında kaldı.

Ege Bölgesi’nin önemli su kaynaklarından Gediz Nehri’nin, Turgutlu ilçesinden geçen bölümünde yaşanan taşkın sonucu tarım arazileri su altında kaldı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan kar ve sonrasında gelen sağanak yağışlar, nehrin su seviyesinde yükselmeye ve bazı bölümlerinde taşkınlara yol açtı. Nehrin, Turgutlu Ovası’ndan geçtiği bölümde su seviyesi yükselme sonucu oluşan taşkınlar nedeniyle tarım arazileri sular altında kaldı. Su seviyesinin daha da yükselmesinden korkan çiftçiler ve vatandaşlar korkulu anlar yaşadıklarını belirttiler. Gediz nehrine yakın bölgede hayvan damları bulunan vatandaşlar geceleri bir kişi taşkına karşı nöbet tutuyor. Taşkın sularının damlarımıza ulaşmasından korkuyoruz dediler.

Öte yandan yetkililer Gediz Nehri’nin geçtiği diğer bölgeler ile nehri besleyen Irlamaz ve Karaçalı çaylarında da taşkınlara yol açma riski içerdiğine dikkati çekerek, çiftçileri tedbirli olmaları yönünde uyardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir