GEDİZ KURTULMAZSA TARIM BİTECEK

20 Haziran 2014 Cuma, 19:33

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Gediz Nehri’ndeki kirliliğin devam etmesi halinde havzada 10- 15 yıl içinde tarımın biteceğini söyledi. 17 noktadan alınan örneklerde su kalitesinin 4’üncü sınıf çıktığını açıklayan Öztürk, nehrin 100 milyon liralık bir yatırımla kurtulabileceğini kaydetti.

Gediz Nehri’nde yaşanan toplu balık ölümlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nehrin son durumu ve yatırımlarını Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen toplantıyla masaya yatırdı.Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel, Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Yakup Koç ve Gediz Nehri’nin geçtiği yerlerin belediye başkanları ve organize sanayi bölgeleri yetkilileri katıldı. İlk olarak MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç ilçe belediyelerinin atık su arıtma tesisleriyle ilgili bilgi verdi. İlçe belediyelerinin ve merkezdeki atık su arıtma tesisleriyle ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Koç, çalışmaların büyük ölçüde ilerleme kaydettiğini duyurdu. Manisa Büyükşehir Belediyesinin katı atık bertaraf tesisi çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Koç, Manisa merkez, Akhisar ve Salihli Kula hattında katı atık bertaraf tesislerinin yapılacağını söyledi.

MÜSTEŞAR ACI KONUŞTU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Gediz Havzası’nı kirleten su kaynaklarını ortaya koymak ve temizlemek için Manisa’ya geldiklerini söyledi. 4 aydan bu yana Gediz için ciddi çalışmalar yapıldığını duyuran Öztürk, “Atık su arıtma tesisleri ve katı atık bertarafı konusunda yol haritasını belirliyoruz. Amacımız dördüncü kalite olan Gediz Havzası’nın suyunu tarımda kullanılabilir hale getirmek. Suyun bu şekliyle tarımda kullanılması kesinlikle sakıncalı. Bu havza Türkiye’nin tarım üretiminin yüzde 10’nu karşılıyor. Bu su ile devam edilirse bölgedeki tarımı 10-15 yıl içinde bitiririz” dedi.

Müsteşar Öztürk, havzada 17 noktadan alınan su örneklerinin kalitesinin tespit edildiğini belirtip, “Sonuçları iç açıcı değil. Numunelerin yüzde 90’ında suyun dördüncü kalite olduğunu gördük. Havzadaki günlük oluşan 278 metreküp sudan 100 bin metrekübü arıtılmadan Gediz’e ulaşıyor” diye konuştu.

Gediz Nehri için seferberlik ilan edilmesi gerektiğini altını çizen Öztürk, “Hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Buraya projelerle, parayla geldik. Bizlerin desteği ile bir an önce bunlarla ilgili sözleşmelere, yerel yönetimler ve merkezi idare ile birlikte el atmaya geldik. Biz hedef belirledik artık sonuca varmak istiyoruz” dedi.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün toplantıya katılmamasını eleştiren Öztürk, Gediz Nehri’nin temizlenmesinden daha acil iş olamayacağını söyledi.

ÇANTACILARA VE KARA PARA AKLAYANLARA KARŞI UYARDI

Atık su arıtma tesisleri için proje çalışmalarının bittiğini, artık yapım işine gelindiğini açıklayan Öztürk, katı atık bertaraf tesisleri için de çalışmaların hızlandığını ifade etti. Katı atık bertaraf tesislerin yapımı konusunda belediyeleri uyaran Öztürk, bu işi yapanlar arasında kara para aklayanların olduğunu öne sürerek, “Bu tür kişilere dikkat edin. Kara para aklayanlar, çantacılar gelir. 15 milyon liraya katı atık bertaraf tesisi kurulabilir. 5 milyonluk işi 50 milyona yapmak isteyenler çok olur” dedi.

“100 MİLYONA GEDİZ TEMİZLENİR”

Gediz’i kurtaracak arıtma tesislerinin yapımı için İller Bankası’ndan 20 yıla kadar kredi imkanı sunulduğunu açıklayan Öztürk, kirliliği en yüksek noktalarda arıtma tesislerinin bir an önce yapılmasını istedi. Organize sanayi bölgelerini de uyaran Öztürk, Turgutlu ve Akhisar Organize Sanayi Bölgeleri’nin atık su arıtma tesislerinin devrede olmadığını belirtip, bunların da bir an önce adım atması gerektiğini dile getirdi. Öztürk, proje ve yatırım bedelleriyle birlikte atık su ve katı atık bertaraf tesislerinin bedeli 100 milyon liradır. Gelin Gediz Havzası’nı kurtarmak için bunu yapalım” dedi.

“GEDİZ’İ KURTARACAĞIZ, BAŞKA ÇARESİ YOK”

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da büyükşehir belediyelerinin il bütünün tamamının altyapı sorumluluğunu aldığını belirterek, büyükşehir belediyelerine çok büyük iş düştüğünü söyledi. Vali Bektaş, “Atık suları arıtmadan doğal ortama bırakamayız. Bunları çok kısa süre içinde toparlamamız lazım. Bu tüm Manisa’nın sorunudur. Herhangi bir siyasi partinin sorumluluğu olmaktan çoktan çıkmıştır. Her şey her yerden görünüyor. Ankara’dan çok daha açık çok daha net görülüyor. Bu görüntüyü düzelteceğiz, başka çaresi yok. Atanmışı ile seçilmişi ile sanayicisiyle bu Gediz’i kurtarmak zorundayız” dedi. Konuşmaların ardından toplantıya katılanlarla yönelik soru cevap bölümüne geçildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir