GEBELİKTE DÜZENSİZ BESLENMEYE DİKKAT

03 Aralık 2014 Çarşamba, 12:06

MANİSA’nın Kula İlçesi’nde görev yapan Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sipahi, gebelik döneminde dengesiz ve yetersiz beslenmenin erken doğuma, düşüğe, bebeklerin bedensel ve zihinsel gelişiminde yetersizliğe, ölü doğumlara neden olabileceğini söyledi. Anne adaylarını uyaran Sipahi, sağlıklı beslenme için yapılması gerekenleri de sıraladı.

Kula Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sipahi, beslenme konularında anne adaylarını uyardı. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak için gebelikte beslenmenin önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Mehmet Sipahi; emzirme döneminde çay tüketimi, hazır meyve suları ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayranın tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

GÜNDE 2 LİTREYE YAKIN SU ÖNEMLİ

Bebeğin bedensel ve zihinsel olarak gelişip büyümesinin annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesiyle mümkün olacağını söyleyen Op. Dr. Mehmet Sipahi, “Gebelik döneminde vücutta oluşan zararlı maddelerin atılımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak yani yaklaşık iki litre su tüketmeliyiz. Her gün her öğünde değişik besinler tüketilmelidir. Her öğün dört besin grubunu içermelidir. Öğün atlanmamalıdır. Kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Üç ana öğünün yanında ara öğünlerde de besin tüketimi sağlanmalıdır” dedi.

TÜKETİLECEK BESİNLERİ SIRALADI

Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi ile bebekte çeşitli sorunlar meydana gelebileceğini dile getiren Op. Dr. Mehmet Sipahi, “Bu dönemdeki dengesiz beslenme erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, bedensel ve zihinsel gelişimi yetersiz bebek doğumları ve ölü doğumlara neden olabilir. Bu nedenle bu dönemde peynir, süt, yoğurt yeşil yapraklı sebze, kırmızı ve beyaz et, yumurta ve balık tüketimine önem verilmelidir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir