Gaziler Günü Manisa’da Kutlandı

19 Eylül 2014 Cuma, 16:19

MANİSA’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Törene CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Vali Vekili Mehmet Yüce, 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Daire başkanları ve Şube Müdürleri, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şubesi Başkanı Şener Tarım, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi Başkanı Ümit Taydaş, dernek üyesi gaziler, siyasi partilerin temsilcileriyle birlikte askeri ve sivil erkan katıldı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şubesi Başkanı Şener Tarım, günün anlamına ilişkin bir konuşma yaptı. Tarım, “Sizler şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık ve cesaret ve fedakarlıkla Türk milletinin azmini gücünü ve kudretini ortaya koyduğunuz şehit ve gaziler toprağı vatan insanı ulus yapan değerlerdir” diye konuştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu zamana kadar çeşitli iç ve dış tehditlere maruz kaldığını belirten Tarım gençlere seslendi, “Sevgili gençler Atatürk bu kutsal vatanı sizlere emanet etmiştir. Türk gençliğine yaraşır bir şekilde çalışarak ilim ve irfanla bu yüce devleti layık olduğu seviyeye getireceğinize ve cumhuriyetimizi canınız pahasına koruyacağınıza gönülden inanıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği, Yurt Savunması Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma ve İnsan Hakları Derneği ile birlikte Türkiye Harp Malulü Gazileri, Şehit Dul ve Yetimleri derneklerini ziyaret etti. Gazi Derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgi alan protokol üyeleri, daha sonra 1950 yılında Kore Savaşı’nda Gazi olan Duran Özkan’ı evinde ziyaret etti. Ardından 17 Eylül 2010 tarihinde Hakkari/Yüksekova da PKK terör örgütünce yapılan bombalı saldırı sonrası silahlı saldırıda yaralanan Gazi Ercan Okumuş’u da evinde ziyaret eden protokol üyeleri, bir süre burada da sohbet etti.

gaziler-gunu-manisada-kutlandi_7022_dhaphoto1

gaziler-gunu-manisada-kutlandi_7022_dhaphoto3

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.