GAZETECİ AHMET HAKAN SALDIRIYA UĞRADI!

01 Ekim 2015 Perşembe, 11:50

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, CNN Türk’teki programı sonrası evinin önünde saldırıya uğradı.

Saldırganlar gözaltına alınırken, Ahmet Hakan saldırın ardından bölgedeki Amerikan Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Çirkin saldırı saldırı sonrası Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Çoşkun’un tedavi gördüğü hastaneye geldi. Burada gazetecilere açıklama yapan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin “Plânlı bir saldırı olduğu anlaşılıyor” dedi.

Sedat Ergin, “Bize gelen bilgiler bu saldırıyı gerçekleştiren saldırganların kendisini CNN Türk’teki programından çıktıktan sonra eve gelirken kanaldan itibaren takip ettikleri yönünde. Organize planlı bir saldırının olduğunu görüyoruz. Arabayı kullanan kişinin yakalandığı anlaşılıyor. Kimliklerinin tespit edildiği anlaşılıyor. Kısa bir zaman içinde saldırganların kim olduğu ortaya çıkacak.” dedi.

Oldukça üzgün olduğu gözlenen Sedat Ergin şöyle konuştu: “Bu saldırılardan sonra bu kez bir yazarımız Ahmet Hakan şiddete, saldırıya hedef olmuş durumda. Bize gelen bilgiler bu saldırıyı gerçekleştiren saldırganların kendisini CNN Türk’teki programından çıktıktan sonra eve gelirken kanaldan itibaren takip ettikleri yönünde. Organize planlı bir saldırının olduğunu görüyoruz. Arabayı kullanan kişinin yakalandığı anlaşılıyor. Kimliklerinin tespit edildiği anlaşılıyor. Kısa bir zaman içinde saldırganların kim olduğu ortaya çıkacak.  Ahmet Hakan’ın bu tehditler yüzünden koruma talebi de olmuştu. Bazı köşe yazılarında kendisine çok ağır ifadeler kullanılmıştı. Bu tehditlerle yaşamak artık bizim hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık bunun bir son bulması gerekiyor. Demokraside basının, gazetelerin, gazetecilerin bu şekilde saldırıya maruz kalması kabul edilemez. 6-8 Eylül’de Hürriyet Gazetesi’ne saldırılar düzenlendi, hepimiz oraya gittik. Bugün gazetemizin bir yazarı bir saldırıya uğradı, hepimiz buradayız. Hangi gazeteci kendisinin sabahın 04.00’ünde açıklama yapmak ister. Bu uzun zamandır basını hedef alan, hedef gösteren tehditkâr bir söylemin getirdiği bir noktadır. Bunun bir an önce son bulması gerekiyor. Bu tehdit dilini kullananların buna bir son vermeleri, son bulması gerekiyor.

Kendisi tehditlere karşı önlem talebinde bulundu, ona rağmen önlenemedi. 2015 yılında gazeteciler can güvenliğinden emin değiller, can güvenliğimizden endişe içindeyiz. Burnunda bir kırık var ameliyat olması gerekiyor. Üçüncü ve dördüncü kaburgalarında bir kırık var. Elinde ezik var. Ameliyatın kaçınılmaz olduğu söyleniyor.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir