FİLİSTİNLİ MÜDÜRDEN ÇARPICI AÇIKLAMA

05 Eylül 2014 Cuma, 17:47

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği askeri harekat sonrasında tüketiciler arasında İsrail şirketi olduğu iddiasıyla gündeme gelen ve Filistin’e destek amacıyla yapılan boykot çağrılarında adı geçen Coca-Cola ile ilgili Filistin’den çarpıcı bir çağrı geldi. Çağrıyı Coca-Cola ürünlerinin Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company’nin (NBC) kendisi de Filistin’li olan Genel Müdürü İmad Hindi, Ramallah’taki fabrika binasında yaptı.

“Internette birçok konuda aslı astarı olmayan dedikodular üretiliyor. Türkiye’de de Coca-Cola ile ilgili asılsız iddiaların sosyal medyada konuşulduğunu duydum. Coca-Cola dünyanın en büyük uluslararası şirketlerinden biri ve 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Filistin’in en çok istihdam sağlayan ve en çok yatırım yapan şirketleri arasındayız” diyen Hindi şöyle devam etti:

“Coca-Cola olarak Filistin’e katkılarımız bununla da sınırlı değil. Eğitimden spora, sağlıktan temiz su kaynağı sağlamaya kadar birçok konuda projelerle yaşadığımız topraklara katkı yapıyoruz. Filistin’e katkımızı görmek isteyen herkese kapımız açık”

Türkiye’de 1964 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve Eylül ayında 50’nci yılını tamamlayacak olan Coca-Cola, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde de Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Tunus, Katar dahil bütün coğrafyada faaliyet gösteriyor. Büyük çoğunluğu İslam ülkelerinden oluşan Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Coca-Cola sistemindeki doğrudan çalışan sayısı 34 bin seviyesinde. Filistin de Coca-Cola’nın yatırım yaptığı noktalar arasında. “Büyük kısmı Filistinli iş adamlarına ait olan NBC şirketinde Coca-Cola Şirketi’nin de hissesi bulunuyor.”

FİLİSTİN’DE 3 FABRİKAMIZ VAR
NBC’nin Genel Müdürü İmad Hindi gerçekleştirdikleri projeleri şöyle anlattı:

• Filistin’de Coca-Cola’nın gazlı içeçek pazarındaki payı tam yüzde 86. Bu oran tüm Ortadoğu Bölgesi’nde en yüksek pazar payı anlamına geliyor. Sanırım bu oran Filistin’de Coca-Cola’nın algısıyla ilgili net bir resim ortaya koyuyor.
• Coca-Cola buraya yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket ve başka yatırımlar için de kapı açtı. Şu anda Filistin’de en büyük 3. işveren ve en büyük 5. yatırımcı durumundayız. 500’e yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Ve çalışan sayımızı artırabilmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz.
• NBC olarak biz Filistin’deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırım ile sınırlı görmüyoruz. Diğer Filistinli şirketlerle edindiğimiz global bilgi birikimimizi de paylaşarak , a destek oluyoruz. Özellikle satış ve pazarlama konusundaki deneyimlerimizi, küçük ölçekli Filistinli şirketleri desteklemek için kullanıyoruz.
• İddialı olduğumuz bir diğer alan ise topluma katkı projeleri. 20 bine yakın çocuğun okulda bilgisayara erişmesini sağlayan teknoloji laboratuvarlarından tutun da ilk kadın futbol takımının kurulmasına verdiğimiz desteğe kadar birçok proje sayabilirim.
• Hem üretim kapasitemizi artırabilmek hem de ülke ekonomisine ve topluma yaptığımız katkıyı artırabilmek için yeni yatırım planları üzerinde çalışıyoruz.
• Gerçekleştirdiğimiz projeler arasında bizi en çok heyecanlandıranlardan birisi de Türkiye’ye eğitim için gönderdiğimiz Filistinli üniversite öğrencileri. Coca-Cola Vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçtiğimiz öğrencileri 1 yıl için Bilkent Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Eğitime katkı bizim en çok önem verdiğimiz projelerin başında geliyor.
• Yaşadığımız topluma değer katmak bizim misyonumuzun önemli bir parçası. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için attığımız her adım bizim için çok değerli.
• Coca-Cola sisteminin Filistin’deki katkılarını görmek isteyen herkesi Ramallah’a bekliyorum. Filistin’de toplam 3 fabrikamız var. Her geçen gün markalarımızın Filistin toplumu tarafından daha fazla sevildiğini görüyor, bunu pazar araştırmalarıyla takip ediyoruz.
Dev şirketin zirvesi Türklere emanet
• Coca-Cola Şirketi’nin piyasa değeri 180 milyar dolardan fazla. Global bir dev konumunda olan şirketin zirvesinde ise Türkler bulunuyor. Coca-Cola’nın zirvesinde yer alan Muhtar Kent şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevlerini, Ahmet C. Bozer ise şirketin tüm uluslararası operasyonlarının yöneticiliğini üstleniyor.

İsrail şirketi mi?
• 1886’da yani tam 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan Coca-Cola’nın hisselerinin % 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın onbinlerce hissedarı bulunuyor.

Filistin’de 3 fabrikası var
• Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet gösteriyor.
• Coca-Cola’nın Filistin’deki 3 fabrikasından biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunuyor.
• Coca-Cola, 400 Filistinli’ye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 4 binden fazla aile geçimini sağlıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir