Son Dakika
12 Aralık 2017 Salı

FETÖ’nün elinden alınan tarihi han milletin hizmetinde olacak

24 Ekim 2016 Pazartesi, 18:07

MANİSA’da 1488 yılında yaptırılan, yıllarca FETÖ/PDY üyelerince erkek öğrenci yurdu olarak işletilen Kurşunlu Han, restorasyon karşılığında 25 yıllığına Şehzadeler Belediyesi’ne kiralandı. 1.5 yılda tamamlanacak ve 4 milyon 71 bin liraya malolacak restorasyonun ardından tarihi handa; meslek edindirme kursları, sosyal aktiviteler, belediye ve halk eğitim merkezi kursları verilecek.

Manisa’da FETÖ/PDY üyelerince erkek öğrenci yurdu olarak işletilen Şehzadeler’deki 5 asırlık tarihi Kurşunlu Han’da, restorasyon çalışmaları yapılıyor. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan ve İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ile birlikte restorasyonuna başlayan tarihi Kurşunlu Han’da incelemelerde bulundu.

Hanın geçmiş dönemlerde birkaç defa restore edildiğini ifade eden Başkan Çelik, “Şehzadeler Belediyesi olarak başlattığımız restorasyon çalışmasıyla yapıda bulunan tüm çimentolu derz ve sıva imalatları sökülüp, kireç katkılı özgün malzeme ile tekrar derz ve sıva yapılacak. Dükkanlarda kapatılmış olan ama özgün plan şeması gereği açılması gereken pencere ve kapılar tekrar açılacaktır. Yapının taş dış cephesinde yüzey temizliği ve derz uygulaması yapılacaktır. Üst örtü tamamıyla kurşun olarak yenilenecektir. Han içindeki tüm odalarda sıva raspası ve zemin araştırması yapılacaktır. İç avlu ve revaklar restorasyon projesine uygun tekrar düzenlenecektir” dedi.

“5 ASIRLIK ESER HALKIN HİZMETİNE SUNULACAK

Tarihi Han’ın FETÖ’nün elinden alındığını, kültürel ve sosyal alanda faaliyet vereceğini söyleyen Çelik, “Kurşunlu Han, belediyemizce İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 20.05.2015 tarihinde imzalanan protokolle 25 yıllığına restorasyon karşılığında kiralanmıştır. 07.06.2016 tarihinde ihale edilmiş olup, 19.07.2016 tarihinde UMART Mimarlık Mühendislik şirketine işyeri teslimi yapılmıştır. Restorasyon süreci devam etmektir ve sözleşmesi gereği 2 yıl içerinde tamamlanacaktır. Ancak yüklenici firma ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu süreyi 1.5 yıla çekmek için çaba sarf edeceğiz. Kurşunlu Han’ın restorasyon bedeli KDV dahil 4 milyon 71 bin TL’dir. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu güzel han, Şehzadeler halkımızın hizmetine açılacak; kültür, sanat ve sosyal faaliyetlerin merkezi haline getirilerek burada birçok meslek edindirme kursları ve sosyal aktiviteler olacaktır” dedi. Şehzadeler Belediyesinin restorasyon çalışması ile anlamlı bir projeye imza attığını ifade eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise Şehzadeler Belediyesi’ni çalışmaları nedeniyle kutladı. Protokol üyeleri tarihi hanı gezdi.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir