Evsel katı atık tarife raporu oybirliğiyle kabul edildi

06 Aralık 2014 Cumartesi, 12:01

Şehzadeler Belediyesi evsel katı atık tarife raporu Şehzadeler Belediye Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Yönetmeliğe ve ilgili mevzuata uygun şekilde, titizlikle hazırlanan rapor özellikle muhalefet tarafından örnek gösterilerek, övgüyle karşılandı.

Şehzadeler Belediye Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen evsel katı atık tarifesinin belirlenmesi ile ilgili teklifi görüşmek üzere ikinci oturumda bir araya geldi. Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca Şehzadeler Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor muhalefet tarafından övgüyle karşılandı. Yönetmelik gereğinde evsel katı atıklar için toplama ve taşıma işine ait tam maliyet esaslı belirlenen tarifenin su faturası ile birlikte tahsil edileceği belirtildi.

MUHALEFET TARAFINDAN ÖVGÜYLE KARŞILANDI

Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilen raporu değerlendiren parti grup başkan vekilleri örnek bir çalışma yapıldığına dikkat çekti. MHP Grup Başkan Vekili Ziya Elmalı, “Diğer belediyelerden çok daha uygun bir tarife çıkarıldı. Ben komisyonda yer alan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yönetmeliğe uygun bir çalışma yapıldı. Bu tarifenin büyükşehir belediye meclisine de gireceğine düşünüyorum. Belki de diğer ilçelerde de Şehzadeler standardına da çekilmek istenecek. MHP olarak iyi bir çalışma olduğunu düşünüyor ve kabul ediyoruz” dedi. CHP Grup Başkan Vekili  Hüseyin Erkenci ise, “Bu bir yasal zorunluluk. Bu konuda güzel bir çalışma oldu Katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yasalara, yönetmeliklere uygun bir çalışma yapılmış” dedi. Erkenci, temel sorunlarla ilgili siyasi etkilerin bir kenara bırakılarak ortak akıl oluşturulması yönünde tüm belediyelere çağrıda bulundu. AK Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı da, “Şehzadeler Belediyesi başkanıyla, meclisiyle marka olmaya devam ediyor. En ufak bir raporda dahi gece yarılarına kadar çalışmalar yapılıyor ve muhalefetin övgüleriyle karşılaşıyorlar. Bence diğer illerin de örnek olacağı bir rapor olmuş. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÇELİK EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Raporun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, “Daha önce ihtiyari olan bir konu artık 1 Ocak 2015 itibariyle yasal bir zorunluluk haline geldi. Her belediye kendi maliyet hesaplarına göre bakanlığın belirlemiş olduğu usul ve esaslara, kanuna, yönetmeliğe uygun hazırlıklarını yapmak mecburiyetindeydi. Bu konuda titiz bir çalışma yaptık. Katkıda bulunan meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Başta Başkan Yardımcım Jülide Çakır olmak üzere, birimlerimizde görev alan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğimiz daim olduğu müddetçe daha güzel başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum” dedi. Hazırlanan raporun Şehzadeler Belediyesi internet sitesinde duyurular kısmında yer aldığı belirtildi. Şehzadeler Belediye Meclisi’nin 5 Ocak Pazartesi saat 18:00’de toplanmasına karar verildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir