Eryılmaz:”Yem fiyatları besicileri isyan ettirdi”

12 Temmuz 2021 Pazartesi, 13:45

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, yem fiyatlarının bir yıl içerisinde yüzde 100 arttığını belirterek, “Geçen yıl 65 lira olan yemin fiyatı bu yıl 145 liraya yükseldi. Zaten pandemi şartlarıyla mücadele eden çiftçimiz bir de artan yem fiyatlarıyla çıkmaza girdi” dedi.
İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, hayvan üreticilerinin en büyük sorunu haline gelen yem fiyatlarındaki sürekli artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. “Yem fiyatları besicileri isyan ettirdi” diyen Eryılmaz, “Ekonominin her alanında olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da zor günler geçiriyoruz. AK Parti iktidarının söz dinlemeyen, istişareye kapalı, başına buyruk politikaları her geçen gün bir sektörü daha olumsuz etkiliyor. Son olarak besiciler de artık yemdeki fiyat artışlarına isyan etti. Son bir yılda yem fiyatları yüzde 100 artmış durumda. Geçen yıl 65 lira olan yemin fiyatı bu yıl 145 liraya yükseldi. Zaten pandemi şartlarıyla mücadele eden çiftçimiz bir de artan yem fiyatlarıyla çıkmaza girdi
Besici isyan etmesin de ne yapsın. Peki saraylarda oturanlar ne yapıyor, kalkıp bir çalışma ya da proje üretmek yerine işin kolayına kaçıp hayvan ithalatı yapıyor. Yani besiciye bir darbeyi de devlet vuruyor” dedi.
Hükümetin artık yerli üreticinin sesine kulak vermesi gerektiğini ifade eden Eryılmaz, “Yem üretiminde gübre ve mazot fiyatının yüksek olması nedeniyle ciddi üretim yapılamıyor. Yem pahalı olunca et de pahalı oluyor. Hem vatandaş hem üretici mağdur oluyor. Yapılması gereken bellidir. Tarım arazileri içinde yem bitkilerine ayrılan toplam mera alanı arttırılmalıdır. Hayvan ithalatının azaltılıp yem yetiştiriciliğinde yerli üretimin teşvik edilmesi gereklidir.
Çiftçilerimiz içlerini ferah tutsun. Artık yolun sonu görünen AK Parti iktidarının ardından İYİ Parti iktidarıyla çiftçilerimiz, üreticilerimiz yine bizlerin baş tacı olacaktır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir