Eryılmaz:”Afetten etkilenen çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin”

27 Haziran 2021 Pazar, 18:59

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, geçtiğimiz hafta Manisa’nın ilçelerinde meydana gelen sağanak yağmur, dolu ve fırtına afetinden zarar gören çiftçilerin, banka ve tarım kredi borçlarının bir yıl faizsiz ertelenmesini, Manisa’nın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
Manisalı çiftçiler geçtiğimiz hafta yaşanan doğal afetlerle sarsıldı. Demirci, Kula, Alaşehir, Sarıgöl, Akhisar ve Saruhanlı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve fırtına yaşanırken, Salihli ilçesinde de dolu yağışı etkili oldu. Yağışlar hayatı olumsuz etkilerken, en büyük zarar yine tarım arazilerinde meydana geldi. İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz da çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti dile getirerek, gerekli adımların acilen atılmasını istedi. Eryılmaz, “Evimizin aşını sağlayan, milletimizin efendileri çiftçiler son yıllarda yanlış tarım politikaları ve pandemi koşulları ile mücadele ederken bir de neredeyse her yıl doğal afetlerle sarsılıyor. Son olarak kentimizde yaşanan dolu yağışı, fırtına ve sağanak yağmur tarım arazilerinde zarara neden oldu. Çiftçilerimiz büyük mağduriyet içerisindedir. Hükümet mutlaka gerekli adımları çok oyalanmadan atmalıdır. Özellikle çiftçilerimizin banka ve tarım kredi borçları, elektrik dağıtım şirketlerine olan borçları, çiftçilere ait olan vergi ve diğer borçlar ile alacaklar bir yıl faizsiz olarak ertelenmeli. Çiftçimizin üretime devam edebilmesi açısından dekar başına destekleme ödemeleri yapılmalıdır” dedi.

Çiftçinin bankalara olan borcu artıyor
Dolar arttıkça mazot, ilaç, gübre fiyatları ile işçilik maliyetlerinin yükseldiğini ancak ürünlerin fiyatının aynı oranda artmadığını belirten Eryılmaz, “Ürün az olunca da çiftçinin cebine girecek para daha da azalıyor. Çiftçilerimizin bankalara olan borçları da her geçen gün artıyor. Çiftçimizin kamu bankalarına olan borçları 106.4 milyar liraya, özel bankalara olan borçları ise 37.2 milyar liraya dayanmış durumdadır. Yine borçlar yüzünden tarım alanlarının en fazla oranda ipotekli olduğu ikinci il Manisa’dır. Bu da Manisalı çiftçimizin nasıl bir borç batağında olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir