ENGELLİLERE İŞ FIRSATI!

27 Nisan 2015 Pazartesi, 21:20

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur ile Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) arasında imzalanan protokolle, kent genelinde yaklaşık 200 engelliye önce girişimcilik eğitimi verilecek ardından hibe krediyle iş kurmaları sağlanacak.

Engelli vatandaşlara iş olanağı sağlanması amacıyla; Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur İl müdürlüğü ile MESOB arasında protokol imzalandı. İş-Kur İl Müdürü Salim Eroğlu’nun makamındaki imza törenine; İl Milli Eğitim Müdürü Recep Denktaş ve MESOB Başkanı Hasan Geriter de katıldı.

Protokolün amacından bahseden İş-Kur İl Müdürü Eroğlu, “Protokol çerçevesinde verilecek uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurular başlamıştır. Başvuralar, protokolü imzalayan üç kuruma yapılabilecek. Eğitimdeki en önemli şartımız kişinin en az yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olmak zorunda. Daha sonra iki hafta içinde eğitimize başlayacağız. Eğitimlerimiz MESOB toplantı salonunda verilecek. 70 saat sürecek eğitimimiz, yaklaşık bir ay içinde sonlanacak. Eğitim boyunca tüm engellilerimize günlük 20 lira harçlık verilecek ve sağlık sigortaları kurumuz tarafından yapılacak. Eğitimlerimiz sadece il merkezinde değil, diğer ilçelerimizde de vereceğiz. Hedefimiz il genelindeki 200 engelli vatandaşımıza bu eğitimi verebilmek” diye konuştu.

Sertifikanın yanında iş kurmak isteyen engellilere hibe desteğinin de sağlanacağını kaydeden Eroğlu, “İş kurmak isteyen engellimize kurumuz tarafından 36 bin lira hibe desteği sağlanırken, ayrıca KOSGEB’ten de 30 bin lira hibe kredi almasını sağlayacağız. Böylece yaklaşık 66 bin lira hibeyle engelli vatandaşımız, kendi işini kurmuş olacak” dedi.

Protokol imza töreninde MESOB Başkanı Geriter de “Birlik olarak engelli esnafımızın yayındayız. Bu tür eğitimlerle ve hibe desteklerle engelli esnaf sayımızın artmasını istiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından imzalar atıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.