ELLERİ GÖZLERİ OLDU

21 Kasım 2015 Cumartesi, 16:05

Manisa’da görme engelli bir genç kadın ördüğü bebeklerle görmeden neler yapılabileceğini gösterdi. Henüz 7 aylıkken doğan ve doktor hatası yüzünden hiç göremeden gözleri kapanan 26 yaşındaki Hülya Gül, katıldığı kursta örgü bebeklere elleriyle şekil veriyor. Bebek örerken kendisini huzurlu ve mutlu hisseden Gül, ellerini gözleri gibi kullandığını ve bu yüzden de bir zorluk çekmediğini anlattı.
1989 yılında 7 aylık olarak 500 gram dünyaya gelen ve konulduğu küvezde gözleri bantlanmadığı için ışığa maruz kalarak göz damarları kuruyan ve kör olan 26 yaşındaki Hülya Gül, gözleri görmese de bir görme engellinin neler başarabileceğini gösterdi.
“Benim gözlerim ellerim” diyen Hülya Gül, annesinin kendisine verdiği destekle son 5 yıldır tek başına dışarı çıkabildiğini ve kendine olan öz güveninin yerine geldiğini belirtti. Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kurslardan birine katılmak için başvuruda bulunan Gül, kendisi için en uygun kurslardan biri olan ‘Örgü Bebek Örme Kursu’na katılarak bir görme engellinin görmeden de neler başarabileceğini kanıtladı. Yaklaşık 3-4 gün içinde bir bebek örebilen Gül, bebek örerken huzur bulduğunu ve becerebildiği için de çok mutlu olduğunu kaydetti.

DOKTOR HATASI DÜNYASINI KARARTTI
Görme engelli oluşunun doktor hatasından kaynaklandığını kaydeden Hülya Gül, “7 aylıkken yarım kilo dünyaya gelmişim. Küveze koyuyorlar ve küveze koyduklarında gözlerimi bantlamıyorlar. Oradan gelen ışık göz damarlarımı kurutuyor” dedi.

“BİZİM GÖZLERİMİZ PARMAKLARIMIZ”
Katıldığı ilk kursun örgü bebek kursu olmadığını anlatan Gül, “Daha önce ilkokulda okurken bağlama kursuna gittim. İlkokulda makrome yaptım. Bunların dışında başka kursa gitmedim. Bebek örme işini görmeden parmaklarımla yapıyorum. Örgü örmeyi annem öğretmişti. Çeşitli örnekleri annem öğretti. Zaten ilmeklerin sayısı da belli. Parmaklarımla hissediyorum. Yanlış yapıldığı zaman hemen fark ediliyor. Bunun aslında görmeyle ilgisi yok. Gören daha çabuk yapabilir ama biz görme engelliler ellerimizle yapıyoruz. Bizim de gözlerimiz parmaklarımız oluyor” diye konuştu. Hülya Gül bebekleri yaparken hissettiklerini ise şöyle anlattı:
“Ben açıkçası huzur buluyorum. Arkadaşlarım destelediği için beni motive ettikleri için örerken açıkçası huzur buluyorum. Hele bir de güzelse mutlu oluyorum bunları becerebildiğim için.”
Görme engelli çocukları olan ailelere bir de mesaj veren Gül, “Özellikle görme engelli çocukları olan ailelere seslenmek istiyorum. Çocuklarını dışarı çıkarsınlar. Bu tip etkinliklere göndersinler ve toplumdan dışlamasınlar. ‘Aman çocuğum düşer, bir şey olur’ diye düşünürlerse çocuklarına sadece kötülük yapmış olurlar, öz güvenlerini kırarlar. Öbür türlü gönderirlerse, dışarı çıkarırlarsa hem öz güven kazanırlar hem de cesaretleri daha da artar ve ailelerine de çok teşekkür edeceklerdir. Ben en büyük teşekkürü anneme borçluyum. Ben yaklaşık 5 yıldır kendi başıma dışarı çıkıyorum. En çok anneme verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZİMLE İLETİŞİME GEÇSİNLER”
Hülya Gül’ün doğumda gözlerini kaybederek yüzde yüz görme engelli olduğunu ve bugün örgü bebekler yapabilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydeden Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, “Toplumdaki tüm engelli ve engelli yakınlarına mesajım şu; bu kayıplar bir şekilde giderilebilir. Yeter ki bizimle iletişim kursunlar. Milli Eğitim Müdürlükleriyle, Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleriyle. Biz onlara her zaman destek olmaya hazırız. Hayatın bir parçası haline getirmek için hazırız. Ayrıca Yunusemre Belediyesi ile birlikte çeşitli kurslar açıyoruz çeşitli mahalle, kasaba ve köylerde. Bu kurslara da tüm vatandaşlarımız katılsın. Engelli veya engelli olmayan vatandaşlarımız başvursunlar. İstedikleri her türlü kursu açmaya hazırız ve bu imkana da sahibiz. Özellikle engelli vatandaşlarımıza bize başvurursa daha da mutlu oluyoruz ve elimizden geldiğince onlara yardımcı oluyoruz” diye konuştu.
Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aynur Özdemir, “Bizim çok çeşitli kurslarımız var. Bu kurslarımıza tüm engelli arkadaşlarımızın gelmesini istiyoruz ve bekliyoruz. Geldikleri zaman biz elimizden geldiği kadar onlara yardımcı oluruz ve kişilerin engelleri neyse ona göre yönlendirme yapıyoruz. Hülya Hanımla ilk tanıştığımızda bir görüşme yaptık ve ona en uygun olan yerin burası olduğunu daha sonra takı kursuna da gidebileceğini söyledik. Bugün örgü bebek kursunda, kendisi de biz de çok memnunuz.” şeklinde konuştu.
Yunusemre Halk Eğitim Merkezinde Örgü Bebek öğretmeni olan Burçin Meçolar Kaplan ise Hülya Gül’ün çok yetenekli ve anlatılan her konuyu çok çabuk kavrayabilen bir kursiyer olduğunu anlatarak, “İki renkli yaptığımız işlerde öğrencilerimiz veya benim eşliğimde ilmekler hazırlanıp anlatıyoruz. Kaç defa arttıracağı veya eksilteceğini anlatıyoruz. Kendisi zaten algılayabildiği için yapıyor hiç zorluk çekmiyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir