Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Elinde Bu Belgesi Olmayanlar Sigortalı Çalışamayacak!

20 Nisan 2017 Perşembe, 16:58

Türkiye’de tehlikeli işlerde çalışanları olası kazalara karşı korumak ve sektörlere standart getirmek üzere yeni düzenlemeler yapıldı. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 6645 sayılı kanun ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tebliği ile inşaat boyacısından otomotiv montajcısına kadar tehlikeli 48 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi 1 Ocak’tan itibaren çalıştırılamıyor. Belgesiz işçi çalıştıran işverenler, belge sahibi olmayan işçi başına 500 TL para cezası ödeyecek. MESYEB’in Manisa’daki çözüm ortağı olan Ser Kariyer Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Geriter, sadece inşaat sektöründe belgelendirilmesi gereken 500 bin kişi bulunduğunu söylüyor.

İNŞAAT BAŞI ÇEKİYOR

Başvuru yapanlar üç kez sınava girme şansına sahip olurken, sınavda başarılı olanlar belgelerinin yanı sıra devletten teşvik kapsamında sınav ücretinin tamamını geri alabiliyor.

Bu sınava girip başarısız olanlar ya da en baştan eğitim almak isteyenler ise Mesleki Yeterlilik Kurumu, MEB veİşkur’un ortak protokolleriyle açtıkları kurslarda eğitim alabiliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması konusunda inşaat sektörü başı çekiyor. Turizme yönelik, inşaat sektörüne yönelik, otomotiv ve buna benzer mesleklere yönelik toplam 48 meslek dalında dünya standartlarında akredite edilmiş belge vermeye yetkili MESYEB’in Manisa’daki çözüm ortağı Ser Kariyer Danışmanlık yönetim kurulu başkanı Ömer Geriter, sadece inşaat sektöründe belgelendirilmesi gereken 500 bin kişi bulunduğunu söyledi.

Geriter, bunların 100 bini belgelendirilirken 400 bininin belge alması gerektiğini vurguluyor. Ömer Geriter, “Her belgesiz kişi için 500 TL para cezası var. Oysa sınav ücreti 700 TL. Belge almaya hak kazananları Mesleki Yeterlilik Kurumu’na bildiriyoruz. 2017’nin sonuna kadar sınava girip başarılı olan işçilerin ücretleri devlet tarafından teşvik kapsamında bireylere geri ödeniyor” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci müteahhitlik ülkesi olan Türkiye’den dünyanın çeşitli ülkelerine giden Türk işçiler, bu belgeleri aldıklarında daha kolay çalışma izni alabilecek.

Geriter, “Daha önce zorunluluk kapsamında alınan eğitim katılım belgelerini mesleki yeterlilik belgesi zannedip rahat davranıyorlar. Ancak bu belgeler mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmiyor” uyarısında bulundu.

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir