EĞİTİMLER BAŞLADI

09 Eylül 2014 Salı, 16:26

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Artuner Deveci, son zamanlarda kullanımı hızla artan Bonzai ve bu konuda alınması gereken önlemler hakkında eğitimcilere seminer verdi.

Ferdi UZUN

Son yılların en tehlikeli uyuşturucu maddeleri arasında gösterilen ve kullanım yaşı oldukça düşük olan Bonzai’nin kullanımının önüne geçmek için aile ve okul bilgilendirmeleri başladı. Ülke çapında başlatılan bilgilendirme çalışmaları Manisa’da da başladı. Bu konuda Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Artuner Deveci, üç gün boyunca Manisa merkezdeki öğretmenlere madde bağımlılığı ve önleme çalışmaları hakkında seminer verecek. İki oturum şeklinde yapılacak bilgilendirmede Prof. Dr. Artuner Deveci ilk oturumda öğretmenlere Madde bağımlılığı nedir, madde bağımlılığı tanısı nasıl konulur, madde bağımlılığı ile ilgili sosyal ve tıbbi sonuçlar nelerdir, gençlerde madde kullanımı nasıl başlıyor şeklindeki soruların cevaplarını eğitimcilere aktardı.

Aile ve okul çok önemli

Prof. Dr. Deveci ikinci oturumda ise sentetik kannabinoidlerin nasıl ortaya çıktığını katılımcılara aktardı. Sentetik kannabinoidlerin Dünya ile birlikte Türkiye’de de ortaya çıktığını söyleyen Deveci,”Yıllar içinde bu sentetik kannabinoidler ciddi kullanım oranlarına ulaştı. Özellikle son zamanlarda gençlerin kalp krizinden hayatını kaybetme vakaları fazlalaştı. Sokaklarda bonzai ve jameika kullanan gençlerin nasıl kriz geçirdikleri görülüyor. Bu açıdan özellikle öğretmenlerin bilgilendirilmesini önemli görüyoruz. Birinci öncelik tabi ki ailelerin bilgilendirilmesi. İkinci öncelik öğretmenlerde. Aile ve okul bu maddelerin kullanımının engellenmesinde çok önemli. Tabi bu eğitimler bir iki kere anlatmakla olmuyor. Bu bilgilendirmeleri sürekli hale getirmek gerekiyor. Manisa’da il uyuşturucu komisyonu olarak bir şekilde bu çalışmaları yapacağız. Milli Eğitim çalışanlarına, gençlik ve spor hizmetleri çalışanlarına bu bilgilendirmeleri yapacağız” dedi.

Sürekli yeni türetiliyor

Bozai’nin idrar tahlillerinde çıkmadığından dolayı teşhislerde zorlanıldığına dikkat çeken Deveci, “Her gün farklı türünü piyasada görebilirsiniz. Çünkü bu madde grubu tek bir kimyasaldan oluşmuyor. Sürekli yeni türetiyorlar. İdrar tahlillerinde bile zor çıkıyor. Her gün yeni bir türünü üretiyorlar. İçinde eroin gibi ciddi bağımlılık yapan maddeler var. Dolayısıyla bizim koruma amaçlı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Öncelikle hiç madde kullanmayanları tespit etmemiz ve bu gruplar üzerinde çalışmamız yani öğrenciler ve aileleri üzerinde çalışmamız gerekiyor. Maddeyi kullananları elbette geri döndürmek gerekiyor ama öncelikle hiç bulaşmamış bireyleri eğitim yönünden destekleyerek uyarmamız çok önemli” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir