DONDAN ETKİLENEN ÇİFTÇİNİN ZARARI ÖDENECEK AMA…

28 Temmuz 2015 Salı, 12:20

MANİSA’da don ve dolu nedeniyle zarar eden 21 bin çiftçiye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 34 milyon 965 bin TL’lik yardım bütçesi hazırlandı. İlçe kaymakamlıklarının hesabına aktarılan ödenek sigortalı veya sigortasız yüzde 40’ın üzerinde zarar gören tüm çiftçilere dağıtılacak.

Türkiye’nin üzüm deposu olan Manisa’da yaşanan iklim değişiklikleri tarımsal üretimi bu yıl olumsuz etkiledi. Mart ve nisan ayında don olayı, haziranda ise dolu nedeniyle 447 bin 571 dekarlık üzüm bağında hasar meydana geldi. Yaklaşık 21 bin çiftçi zarara uğradı.

Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından çiftçilere 34 milyon 965 bin TL’lik yardım parası gönderildiğini söyledi. Gelen paranın tamamının ilçe kaymakamlıklarının hesabına aktarıldığına dikkat çeken Çebi, “Sigortası olmayan veya TARSİM’e herhangi bir başvuru yapmayan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, bu vatandaşlarımıza başvuru yapmaları adına süre verdik. Mağdur çiftçilerimizin dilekçe ile bizlere başvurmasını istedik. Bu süre 13’ünde son buldu. Belirli bir askı süresinin ardından değerlendirilip zararları kaymakamlıklar tarafından ödenecek” dedi.

YÜZDE 40’IN ÜZERİNDE ZARAR GÖRENLER FAYDALANACAK

Bu paranın zarar karşılama olmadığını doğal afetten dolayı devletin gönderdiği yardım parası olduğunu kaydeden Çebi, “Yüzde 40’ın altında zarar görenlere yardım edilmeyecek. Manisa’da kayıtlarımıza göre 21 bine yakın zarar gören çiftçimiz var. Bu çiftçilerimizden yüzde 10 zarar gören de var, yüzde 100 zarar gören de var. Yüzde 40’ın altında zarar gören vatandaşlarımıza yardım parası verilmeyeceğinden bu sayı aşağı düşecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir