DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!

29 Kasım 2014 Cumartesi, 12:26

MANİSA Kula Devlet Hastanesi Diş Hekimi Feza Dinçer, huzurlu ve sağlıklı olmak için ağız ve diş sağlığına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Diş hekimi Feza Dinçer, oluşacak küçük bir çürüğün insanı şiddetli ağrı ile zorda bırakabileceğini belirtip, muayane olmaktan çekilmemesi gerektiğini söyledi. Ağızda oluşan çürük ve bakterilerin böbreklere de zarar verdiğini belirten Dinçer, 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine gidilmesini tavsiye edip, bu şekilde diş çürüklerinin önüne geçilebileceğini kaydetti. Diş sağlığı için tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi uyarısında bulunan Dinçer, diş sağlığı için gerekli B vitamininin bulunduğu yoğurt ve balığın tercih edilmesini, süt tüketilmesini, mümkünse zeytinyağı kullanılmasını söyledi. Diş sağlığı konusunda önemli olan bir malzemenin ise diş fırçaları olduğunu ifade eden Dinçer “Çocuklara ağızlarında rahat dolaştırabilecekleri fırçalar alınması gerektiğini kaydetti.

Dişleri fırçalarken bütün dişlerin temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Dinçer, “Çocuklar seviyor diye tatlı, çikolata ve şekeri bolca tüketmesine izin vermeyin. Şeker bir saat içinde ağızda bakteri üretmeye başlar. Çocuğunuza orantılı şeker verin ama aynı zamanda bakteriyi de ortadan kaldırmak için dişlerini fırçalamasını sağlayın. Sindirim ağızda başlar. İyi öğütülmemiş besin maddeleri midede asit oluşturur. Bu, safra kesesine de zarar verir. Yiyecekler küçültülerek yenirse mide ve safra kesesi rahat çalışır. Onun için çocuklarınızın dişlerini mutlaka takip edin. Çene kapanıp açılırken alt ve üst dişlerin birbirine baskısı bin 260 kilogramdır. Çürükler oluşan bir diş bu baskıya dayanamaz” dedi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir