DİKKAT! DON KAPIDA

07 Ocak 2015 Çarşamba, 16:24

Akhisar merkez ve kırsal mahallelerde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle meydana gelen afetin boyutları ortaya çıkmaya başlarken, meteoroloji bu kez de 7-8-9 Ocak tarihleri için geceleri kuvvetli zirai don uyarısı yaptı.
Yoğun kar yağışından etkilenen mahalleleri ziyaret eden Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, ilçedeki bütün kamu kurum ve kuruluşlarına felaketten etkilenenlerin yaralarının sarılması ve felaketlere karşı alınabilecek tedbirler noktasında azami gayret sarf edilmesini ve en üst seviyede vazife bilinciyle hareket etmesi talimatını verdi.
Manisa’nın tarım alanı en büyük ilçesi olan Akhisar’da 800 bin dekarı aşkın bir alanda zirai üretim yapıldığını aktaran Kaymakam Kaan Peker, “Yaşanan yoğun kar yağışında zeytin ağaçları üzerinde biriken karlar, çok sayıda ağacın dallarını kırarak yüksek boyutlarda hasarlara neden oldu. Ayrıca kışlık üretim döneminde bulunan seralarda ağırlıklı olarak marul ve taze soğan ekilişleri mevcuttu. Ancak kar felaketi sırasında yaklaşık 400 dekar alanda bulunan 166 seranın metal iskeletleri, plastik örtülerde biriken karların ağırlığına daha fazla dayanamayınca kısmen veya tamamen çöktü ve bu duruma bağlı olarak seralardaki sebzelerin tamamı donarak çürüdü” dedi.
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kılıç tarafından oluşturulan ekiple hasar tespit çalışmaları yapıldığını belirten Peker, ilçede bin 231 çiftçiye ait 37 bin 404 dekar tarım alanında zarar oluştuğunu ifade etti.
Peker şöyle devam etti: “Çiftçilerimizin düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar?Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi hususunda İlçe Hasar Tespit Komisyonu Kararı alınması yönünde çalışmalar devam etmektedir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir