Daha temiz Manisa için atıksu arıtma tesisi yapılıyor

17 Ekim 2016 Pazartesi, 18:56

MANİSA’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin ekibiyle birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’nün (MASKİ) Yunusemre İlçesi’nde inşaatı süren Merkez Atıksu Arıtma tesisininde incelemelerde bulundu.

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran ile birlikte Yunusemre İlçesi’nde inşaatı süren Merkez Atıksu Arıtma tesisini gezdi. Ziyarette Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Erdal Nohutçu, İşletmeler Şube Müdürü Gökhan Çevik, Yapım İşleri Şube Müdür Vekili Uğur Topkaya ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görevli mühendisler de yer aldı. MASKİ tarafından yapımına başlanan ve günde 80 bin metreküp su arıtacak ve 41 milyon 600 bin 829 TL bedelle ihale edilecek olan tesis 2016 yılına kadar 473 bin kişiye yetecek kapasitede yapılırken daha sonra revize edilip 955 bin kişiye yetecek şekle getirilecek. Manisa’nın 30 yılını garanti altına alacak olan tesis ile ilgili Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin’e brifing verildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, Türkiye’nin önde gelen atıksu arıtma tesislerinden birinin Manisa’da inşa ediliyor olmasının gurur verici olduğunu belirterek “Tesis sayesinde Manisa merkezde atıksu kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçilecek. MASKİ’nin çalışmaları ile gelecek nesillere daha temiz bir Manisa emanet etmiş olacağız” diye konuştu.

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun Manisa merkezde inşa ettikleri atıksu arıtma tesisinin modern bir yapı olacağını ve sadece Manisa’nın değil Ege Bölgesi’nin de kaderini değiştireceğine inandıklarını söyledi. Genel Müdür Coşkun, “Tesisimizde inşaat çalışmaları tamamlanıp, aktif hale geldiğinde Gediz Nehri eski günlerine kavuşacak. Geçmişten gelen sorunları teker teker ortadan kaldırıyoruz, kaldırmaya da devam edeceğiz. Bugün neredeyse tüm Ege Bölgesi’nin gıda ihtiyacını karşılayan bereketli Gediz Ovası, Manisalıların gururu olmaya devam edecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir