ÇİN’DEKİ KATLİAMA MANİSA BAROSU SESSİZ KALMADI!

30 Haziran 2015 Salı, 17:47

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Çin’deki Uygur Türkleri’ne uygulanan baskı ve şiddetin önlenmesi ve dünya kamuoyuna yansıtılması için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne yazılı başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

 

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkleri’ne uygulanan baskı ve şiddetin tespiti ve dünya kamuoyuna yansıtılması amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne yazılı başvuruda bulunacaklarını açıklayan Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşananlar ile ilgili baro olarak bir çalışma yaptıklarını ifade eden Ali Arslan, “Uygur Türkleri’ne yapılan sistematik baskı ve şiddetin tespiti ve dile getirilmesi ile dünya kamuoyuna yansıtılması amacıyla Manisa Barosu olarak ve Türkiye’de diğer illerdeki barolar olarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne yapacağımız müracaat ile ilgili bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçemizi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne göndereceğiz” dedi.

 

Çin’de yapılan şiddetin ve uygulanan sistematik baskının tespitini talep edeceklerini ifade eden Arslan şunları söyledi: “Bu dilekçemiz İngilizce olarak çevrilecek. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Amerika’da bulunan adresine baromuz tarafından gönderilecek. Daha sonrada bu işin takipçisi olacağız. Dilekçemizde yaşananları tespitini ve dünya kamuoyuna yansıtılmasını istiyoruz. Çin hükümetinin söylediğinin aksine burada hak ihlallerinin olduğu, insanların temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kaldığına dair Birleşmiş Milletler tarafından tespit yapılması halinde, değişik yaptırımlar uygulanması söz konusu olacak.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir